Zakumaj.pl

Jak podawać kotu lekarstwo w tabletkach?

5.0 (razem głosów: 1)
Jak podawać kotu lekarstwo w tabletkach?

Podawanie kotu lekarstwa w tabletkach może być czynnością całkiem zwyczajną, ale często okazuje się prawdziwym wyzwaniem, a nieraz jest niewykonalne. Zależy to od naszych umiejętności, a także od charakteru kota i jego nawyków. Dzięki zawartym w artykule poradom łatwiej będzie ci zmierzyć się z tym szczególnym zadaniem.

 • Unieruchomienie kota

  Przy tak precyzyjnej czynności, jaką jest podawanie kotu tabletki, dobrze jest zwierzaka unieruchomić. Jeśli tego nie zrobimy, kot wykorzysta do obrony tylne łapy i pozostawi nam na długi czas pamiątkę w postaci bolesnych zadrapań, a sam umknie. Poza tym kot ciasno owinięty czuje się bezpieczniej. Kota można unieruchomić za pomocą dużego ręcznika lub cienkiego koca. Owijamy nim ścisło zwierzaka. Wszystkie łapy muszą być wewnątrz pakunku, wystawać ma tylko głowa, a ręcznik trzeba zawinąć tak ciasno, by kot nie mógł przez otwór na głowę przepchnąć łap.

 • Otwieranie pyszczka

  Pyszczek można kotu otworzyć w następujący sposób. Kciukiem i palcem środkowym obejmij z dwóch stron żuchwę kota, po czym naciśnij tak, by pyszczek się lekko otworzył. Jednocześnie palcem wskazującym opartym na górnych przednich zębach (nie na kłach!) unieś górną szczękę.

  Można też, trzymając jedną ręką z dwóch stron żuchwę kota, nacisnąć środkowym palcem drugiej ręki dolną szczękę, zmuszając go do otwarcia pyszczka. W takim przypadku między palcem wskazującym i kciukiem tej samej dłoni trzymamy tabletkę.

 • Podawanie tabletki w całości

  Podawanie tabletki w całości

  Kiedy koci pyszczek jest już otwarty, podajemy tabletkę. Kładziemy ją daleko na języku, jak najbliżej gardła. Tabletka musi wylądować na języku, bo w przeciwnym razie kot ją wypluje. Następnie błyskawicznie cofamy palce, ponieważ kot będzie się starał jak najszybciej zamknąć pyszczek i mógłby nas ugryźć. Teraz strzykawką podajemy trochę wody, żeby przełknięcie tabletki było łatwiejsze i żeby zmniejszyć dyskomfort zwierzęcia. Wodę wstrzykujemy kotu do pyszczka między jego policzkami a zębami. Pyszczek kota trzymamy zaciśnięty i masujemy gardło, żeby zwierzę połknęło tabletkę. Na koniec oglądamy pyszczek kota i miejsce zabiegu, sprawdzając, czy mimo wszystko tabletka nie została wypluta.

  Można spróbować małego oszustwa i ukryć tabletkę w jakimś kocim przysmaku. W takim przypadku trzeba również dokładnie sprawdzić, czy tabletka została również spożyta, bo koty potrafią wyczuć ją i wypluć mimo naszych starań.

 • Podawanie pokruszonej tabletki

  Tabletkę można pokruszyć specjalnym przyrządem służącym do tego celu, a jeśli go nie mamy, rozgnieść na desce do krojenia lub w moździerzu. Rozdrobnioną tabletkę można rozmieszać z wodą i tą zawiesiną napełnić strzykawkę. Podajemy wtedy tabletkę tak, jak lekarstwo w płynie. Można też rozmieszać tabletkę z niewielką ilością oleju i potraktować jak pastę.

  Można też spróbować wymieszać pokruszoną tabletkę z ulubioną karmą albo z masłem i wetrzeć kotu w przednie łapki. Kot będzie chciał się oczyścić i dzięki temu zażyje lekarstwo. Dosypywanie pokruszonej tabletki do jedzenia raczej się nie sprawdza, bo większość kotów odmawia zjedzenia karmy z takim dodatkiem.

Ostrzeżenia:

Jeśli masz zamiar podawać tabletki pokruszone i ewentualnie wymieszane z wodą, zapytaj weterynarza, czy w przypadku danego lekarstwa nie jest to niewskazane.

Wskazówki:

Możesz poprosić lekarza weterynarii o specjalny dozownik, który ułatwia podawanie kotu leku w tabletkach.