Zakumaj.pl

Dziesięć prostych sposobów na wzory na ścianie

3.3 (razem głosów: 44)
Dziesięć prostych sposobów na wzory na ścianie

Oprócz ciekawych zestawień kolorystycznych możesz w odnawianym wnętrzu wykorzystać rozmaite wzory. Daje to bardzo ciekawy efekt, a wykonanie wcale nie jest trudne. Wzory na ścianie można wykonać za pomocą rozmaitych technik. Dziesięć przykładowych sposobów omawiamy w tym artykule. Możesz także eksperymentować z własnymi metodami. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, a ściany w twoim mieszkaniu będą się pięknie i ciekawie prezentować.

 • Szablony

  Szablony

  Bardzo popularną i typową techniką umożliwiającą udekorowanie ściany wzorami jest zastosowanie szablonu. Gotowe szablony można zakupić w sklepie malarskim albo markecie budowlanym. Są także dostępne w Internecie. Oczywiście można taki szablon wykonać również samodzielnie, ale jest to dosyć pracochłonne. Malowanie przy użyciu szablonu wymaga staranności i precyzji, ale efekt jest interesujący. Można powielać nawet bardzo skomplikowane wzory.

 • Wałek malarski

  Wałek malarski

  Za pomocą wałka z wytłaczanym wzorem można uzyskać bardzo interesującą dekorację. Starannie oddzielamy pas, który zamierzamy ozdobić, od pozostałej części ściany. Najlepiej użyć do tego taśmy i folii malarskiej. Teraz wykonujemy śmiałe, jednomierne pociągnięcia wałkiem, odciskając na ścianie wzór.

 • Naklejki

  Naklejki

  W sklepach z artykułami malarskimi oraz w galeriach internetowych dostępnych jest bardzo wiele wzorów gotowych naklejek z folii do nalepiania na ścianie. Wzory są różne, od drobnych i powtarzalnych, ornamentów czy motywów roślinnych, po duże kompozycje na całą ścianę. Wybór wzorów i kolorów jest bardzo duży, wzory można także modyfikować na przykład poprzez odbicie lustrzane. Naklejki można również przygotować samodzielnie z folii samoprzylepnej. Ważne, aby takiej dekoracji nie umieszczać na świeżo pomalowanej ścianie. Farba musi najpierw dobrze wyschnąć.

 • Paski

  Paski

  Bardzo popularne i łatwo dostępne są samoprzylepne paski o różnych wzorach i kolorach. Można nimi dekorować różne fragmenty ściany czy mebli, traktować jako ornament, obramowanie drzwi albo okien, linię oddzielającą ścianę od sufitu. Można także tworzyć kompozycje geometryczne w formie rzędu pasów albo kratki.

 • Taśma malarska

  Taśma malarska

  Interesujące efekty można uzyskać, oddzielając fragmenty ścian pomalowane na różne kolory za pomocą taśmy malarskiej. Należy wówczas bardzo starannie przygotować podłoże, aby taśma nie odrywała niestarannie położonej farby. Praca z taśmą malarską wymaga dokładności i staranności, ale efekty są naprawdę rewelacyjne. Kolorowe pasy różnej szerokości czy barwna szachownica mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza.

 • Gąbka

  Gąbka

  Rewelacyjne efekty można uzyskać, posługując się zwykłą gąbką do kąpieli. Najlepiej wykorzystać okrągłą gąbkę z szorstką warstwą przeznaczoną do masażu. Można też podłużną gąbkę przeciąć na pół. Zanurzamy gąbkę szorstką stroną w farbie, dociskamy do ściany i delikatnym ruchem malujemy wzór. Powtarzamy te czynności tak długo, aż pokryjemy całą powierzchnię przeznaczoną do udekorowania. Od rodzaju pociągnięć zależy ostateczny wygląd wzoru. Przed przystąpieniem do pracy warto poćwiczyć na przykład na dużym arkuszu papieru pakowego.

 • Szmatka

  Szmatka

  Farbę nakładamy na ścianę za pomocą zwiniętej szmatki. Od rodzaju tkaniny i grubości splotu oraz sposobu jej dociskania do ściany zależy ostateczny efekt.

 • Szczotka

  Szczotka

  Najpierw malujemy ścianę na wybrany kolor. Następnie po wyschnięciu farby za pomocą twardej szczotki nakładamy kolejny kolor. Pociągnięcia szczotką tworzą na ścianie charakterystyczny, oryginalny wzór. Można stosować kilka kolorów i zmieniać kierunek nakładania farby.

 • Tepowanie

  Jest to bardzo ciekawa technika dekorowania ścian. Wymaga precyzji, ale daje duże możliwości. Tepowanie polega na stemplowaniu ściany za pomocą gąbki albo specjalnych stempli, dzięki czemu powstaje charakterystyczny wzór. Stemple można kupić gotowe albo wykonać samodzielnie.

 • Pieczątkowanie pędzlem

  Pieczątkowanie pędzlem to technika podobna do tepowania. W tym przypadku rolę stempla pełni okrągły pędzel. Trzymamy go prostopadle do ściany i przykładamy do jej powierzchni, tworząc charakterystyczne okrągłe wzory. Można stosować pędzle różnej wielkości.