Zakumaj.pl

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Internet stał się czymś oczywistym dla każdego, jest w niemal w każdym domu, w kawiarniach, na dworcach, w autobusach. Służy do rozrywki, jak również do pracy, do porozumiewanie się z innymi oraz do wszystkich innych aspektów ludzkich działań. Jednak ze względu na to, że odbija świat rzeczywisty, mogą się w nim znaleźć zarówno dobrzy ludzie, jak i ci, którzy zechcą wykorzystać fakt, że ktoś dzieli się z nimi informacjami. Dzisiaj świadomość zagrożeń w Internecie jest coraz większa, jednak ciągle warto przypominać, jak poruszać się sieci, żeby być bezpiecznym.

 • Program antywirusowy

  Program antywirusowy

  Niezależnie od tego, czy właśnie kupiło się komputer, czy posiada się go już jakiś czas, należy zabezpieczyć go odpowiednio, czyli mieć antywirusa. Chroni on nie tylko przed wirusami, które mogą poczynić szkody na dysku komputerowym, ale również przed kradzieżą danych, co może się zdarzyć, jeżeli nie ma zabezpieczeń. Wraz z rozwojem technologii informatycznych rozwijają się również umiejętności hakerów, więc tym bardziej nie można ignorować zabezpieczenia własnych danych przed ewentualną kradzieżą, z której mogą wyniknąć kłopoty.

 • Chroń dane

  Chroń dane

  Są strony, na których jest wymagane podanie większej ilości danych niż imię i nazwisko, jednak w takiej sytuacji trzeba dobrze przeczytać regulamin, a także wiedzieć, jakie panują zasady w danej instytucji. Szczególnie ważne jest to w przypadku banków, które nigdy nie chcą wszystkich informacji, a jeśli tak jest, można obawiać się, że to początek próby wyłudzenia. Jednak nawet na zwyczajnych z pozoru stronach lepiej nie podawać wszystkich informacji o sobie łącznie z adresem i telefonem. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo w Internecie zaczyna się od siebie i im mniej istotnych wiadomości o sobie się podaje, tym bezpieczniej.

 • Uważaj na zdjęcia

  Uważaj na zdjęcia

  Choć popularne portale społecznościowe, Facebook i Instagram, kuszą do wrzucania na nie zdjęć ze swojego życia lub zdjęć bliskich, dobrze jest mieć świadomość, że nie należy pokazywać wszystkiego. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, że przez pokazanie swojego dobytku niektórzy zachęcali złodziei. W związku z tym lepiej ograniczyć liczbę zdjęć swoich cennych sprzętów i pomieszczeń, żeby nie kusić złodzieja. Tak samo lepiej powstrzymać się przed wrzucaniem do Internetu zbyt wielu zdjęć własnych dzieci, ponieważ może to zagrażać ich bezpieczeństwu.

 • Dbaj o hasła

  Hasła do poczty, do serwisów aukcyjnych, do banku powinny być tylko dla użytkownika. Nie wolno ich podawać nikomu, ponieważ może być to wykorzystane w nieodpowiednich celach. Własne hasła najlepiej zapamiętać albo zapisać w bezpiecznym miejscu, o którym tylko my wiemy. Dodatkowo, korzystając z publicznych komputerów, lepiej na nie uważać i korzystać z bezpiecznego logowania, a po skończonej pracy wylogować się, żeby nikt inny nie mógł zajrzeć do osobistych spraw i dowiedzieć się rzeczy, które go nie dotyczą.