Zakumaj.pl

Jak dbać o azalie w domu?

Poziom trudności: Umiarkowane
Jak dbać o azalie w domu?

Azalie doniczkowe są kwiatami domowymi. Jeśli tylko będziemy je odpowiednio pielęgnować, zakwitną ponownie w kolejnych latach. Jednak wiele osób o tym nie wie i wyrzuca rośliny po przekwitnięciu. Poniżej przedstawiamy porady, jak dbać o azalie, które znajdują się w naszym domu.

 • Miejsce przechowywania

  Miejsce przechowywania

  Azalię najlepiej ustawić w miejscu dobrze nasłonecznionym. Idealnymi pomieszczeniami będą dla niej te, które mają wystawę południową i wschodnią. Pamiętaj jednak, aby pomieszczenie, w którym umieszczasz azalię, miało odpowiednią temperaturę. Nie może być tam za ciepło. Najlepiej utrzymuj temperaturę w granicach 12 – 15 stopni Celsjusza. W zimie przenieś azalię do piwnicy lub chłodniejszego pomieszczenia. Pamiętaj, aby nie ustawiać azalii przy otwartym oknie ani w przeciągu. Nie ustawiaj jej też przy kaloryferach.

  Latem azalię należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, gdzie dociera duża ilość światła. Idealnym miejscem dla niej na przełomie maja i czerwca będzie ogród lub weranda. Pamiętaj jednak, aby nie było tam bardzo wietrznie.

 • Okres kwitnienia

  Okres kwitnienia

  Azalia ma kwiaty od jesieni do wczesnej wiosny, w tym przez całą zimę. Po tym czasie kwiaty opadną. Pozostaną jednak zielone liście.

 • Podlewanie

  Podlewanie

  Azalię musisz podlewać codziennie i regularnie. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której azalia będzie miała suchą ziemię. Uważaj jednak, aby jej nie przelać. Korzenie azalii nie mogą znajdować się stale w wodzie, bo po prostu zgniją. Idealną wodą do podlewania azalii będzie taka, którą wcześniej przygotujemy, a więc już odstana. Pamiętaj, aby nie zraszać azalii podczas kwitnięcia. Ma to zły wpływ na kwiaty. Latem roślina powinna być podlewana tak samo jak zimą. Gdy azalia już nie będzie miała kwiatów, możemy jej liście zraszać odstaną wodą. Najlepiej tę czynność wykonywać rano lub wieczorem

 • Nawóz

  Nawóz

  Okresem, w którym należy dostarczać nawóz do azalii, jest zima. Wykorzystaj specjalny nawóz do azalii lub nawóz do roślin kwitnących. Tę czynność powinieneś wykonywać co 2 – 3 tygodnie. Stosuj najmniejszą dawkę nawozu.

  Latem również stosuj nawóz do azalii. Wykonuj tę czynność co 2 – 3 tygodnie. Stosuj dawkę taką, jaką podaje na opakowaniu producent. Twoja azalia będzie wtedy przez cały rok odżywiona i na pewno w okresie zimowym pięknie zakwitnie.

 • Co zrobić po okresie kwitnienia?

  Gdy azalia nie będzie już miała kwiatów, należy ją przesadzić do większej doniczki. Trzeba użyć ziemi do azalii lub uniwersalnej ziemi z torfem. Pamiętaj, aby umieścić azalię w doniczce na takiej samej wysokości, jak przy poprzednim sadzeniu. Od razu ją podlej.