Zakumaj.pl

Jak ładnie ozdobić doniczkę?

3.5 (razem głosów: 1)
Jak ładnie ozdobić doniczkę?

Doniczka to jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych w mieszkaniu albo na balkonie, szczególnie kiedy posiada się dużą ilość roślin doniczkowych. W sklepach można znaleźć kolorowe donice i doniczki, jednak nie trzeba na tym poprzestawać. Można samodzielnie dodatkowo je ozdobić.

 • Co będzie potrzebne?

  Co będzie potrzebne?

  Kolorowe wzorki na doniczkach mogą wyglądać bardzo ładnie, zwłaszcza jeżeli na każdej doniczce będą w różnym kolorze. Żeby móc wykonać ciekawą ozdobę potrzebne będą:
  * doniczki,
  * nożyk,
  * ołówek,
  * taśma maskująca lub taśma samoprzylepna,
  * farba w sprayu,
  * nożyczki.
  Doniczki mogą być plastikowe albo gliniane, chociaż nie jest konieczne używanie typowych doniczek. Równie dobrze do ozdabiania nadadzą się puszki albo słoiki, w których da się posadzić wybrane rośliny.

 • Krok pierwszy

  Niezależnie od tego, jakie doniczki przygotowało się do ozdabiania, należy je dokładnie wyczyścić z kurzu oraz innych zabrudzeń. Jeśli będą miały za dużo brudów na sobie, wyjdzie to podczas używania farby. Jeżeli wybrało się do ozdabiania puszkę, trzeba pozbawić ją etykiety.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Z taśmy maskującej albo samoprzylepnej wyciąć dowolne wzorki. Mogą to być proste wzory geometryczne: koła, trójkąty, kwadraty, trapezy lub bardziej skomplikowane, w zależności od posiadanych umiejętności. Przed wycięciem warto zaznaczyć ich wygląd przy pomocy ołówka.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Wycięte ozdoby przykleić do doniczek. Można mieszać je ze sobą i układać bezładnie na powierzchni naczynia albo poświęcić jedną doniczkę na trójkątne wzory, drugą na kwadraty, trzecią na kółka itd. Przykleić dobrze tak, aby nic nie odlepiało się od powierzchni.Po zużyciu wszystkich wzorków farbą w sprayu spryskać doniczki. Jeśli chce się mieć większą różnorodność kolorystyczną, wtedy użyć różnych kolorów farb. Pozostawić do wyschnięcia.

 • Krok czwarty

  Krok czwarty

  Gdy farba wyschnie całkowicie, należy oderwać ze wszystkich doniczek taśmę maskującą. W razie potrzeby pomóc sobie nożykiem. Po odklejeniu na wszystkich doniczkach ukażą się ładne wzorki. Do tak ozdobionych doniczek można wsypać ziemię i włożyć sadzonki. W ładnej doniczce kwiaty będą prezentować się podwójnie dobrze.