Zakumaj.pl

Jak mówić dziecku „nie”?

Jak mówić dziecku „nie”?

Jako dorośli dobrze wiemy, że życie nie jest usłane płatkami róż. Trudno więc spełniać wszystkie zachcianki naszego dziecka, by utwierdzać je w przekonaniu, że wszystko może mieć, chcieć i robić. Niestosowanie wobec dziecka słowa „nie” to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie rodziców. Jeśli chcesz, by twoja pociecha umiała radzić sobie w życiu z przeciwnościami, nie bój się negować i zakazywać tego, co uważasz za niewłaściwe.

 • Zawsze tłumacz

  Zawsze tłumacz

  Nigdy nie używaj wobec swojego dziecka słów „nie, bo nie”. Pamiętaj, że swoim zachowaniem dajesz mu przykład. Trudno będzie ci egzekwować od malucha w razie potrzeby jakąkolwiek formę tłumaczenia. Odpowie ci tak, jak ty to robisz. Zawsze więc tłumacz i argumentuj swój zakaz czy odmowę. Dziecko musi wiedzieć, jaki jest powód takiej decyzji. W przeciwnym razie niczego go twoje decyzje nie nauczą, a ono samo będzie czuło się zagubione.

 • Nie pozwól się szantażować

  Jeżeli twój maluch ma już za sobą pierwsze próby szantażu, a ty kilkakrotnie im uległaś, najwyższy czas to zmienić. Im dłużej będziesz pozwalała sobie na takie relacje, tym trudniej będzie ci je wyeliminować, a twój mały dyktator zacznie mieć nad tobą władzę absolutną. Wpadanie w histerię, wrzaski, nieopanowana złość to typowe cechy dzieci, które zaczynają stosować technikę szantażu. Nie bój się takich zachowań, bo zanim twój maluch zrozumie, że nie da rady wygrać z twoimi konsekwentnymi postanowieniami, często będą one miały miejsce. Po jakimś czasie zrozumie jednak, że one nie mają sensu i najlepszym rozwiązaniem jest przystosowanie się do rodzicielskich zasad.

 • Okazuj miłość

  Podczas starć, które będziesz musiała stoczyć z dzieckiem, uczonym przez ciebie rozumienia słowa „nie”, zawsze okazuj miłość. Nie krzycz, nie denerwuj się i okazuj maluchowi dużo czułości i miłości. Okaż również zrozumienie dla jego złego humoru i powiedz, że nieraz tak samo się czułaś. Musisz pokazać dziecku, że pomimo zakazu wciąż je kochasz. Dziecko, któremu mówi się „nie”, poważnie i dotkliwie to odbiera, dlatego tak ważne jest wobec tego okazywanie w takich sytuacjach miłości bądź co bądź cierpiącemu maluchowi.

 • Emocje górą

  Emocje górą

  Mówiąc dziecku „nie”, musisz liczyć się z pokaźną porcją jego negatywnych emocji. Dlatego to, co jest Ci teraz najbardziej potrzebne, to dużo cierpliwości. Bez niej nie osiągniesz zamierzonego celu. Jak najczęściej więc spędzaj aktywnie z maluchem czas, by mógł on rozładowywać napięcie i emocje w nim skumulowane. Pamiętaj również, że i tobie aktywność fizyczna bardzo się przyda.