Zakumaj.pl

Jak wyleczyć zaparcia?

Jak wyleczyć zaparcia?

Zaparcia nie są błahym problemem. Potrafią skutecznie utrudnić życie. Sprawiają, że jest się ociężałym, ma się uczucie ciągłego dyskomfortu, a do tego trudno założyć ulubione ubrania, ponieważ zbierające się w organizmie zanieczyszczenia powodują zwiększenie się masy. Wszystko to sprawia, że z zaparciami trzeba walczyć. Najlepiej odpowiednimi metodami.

 • Mniszek lekarski

  Mniszek lekarski

  Zioła dobrze sobie radzą z wieloma problemami układu pokarmowego, w tym z zaparciami. Przy nich, zwłaszcza gdy są bardzo uciążliwe, warto rozpocząć picie naparu z mniszka lekarskiego. Nie jest to popularna herbatka, lecz bardzo skuteczna. Wystarczy 1 łyżeczka suszonego mniszka zalana 200 ml ciepłej wody. Po parzeniu 5 minut i lekkim ostudzeniu można popijać 1 – 2 razy dziennie.

 • Ciepła woda

  Dobrym sposobem na poprawienie działania jelit jest wypijanie codziennie na czczo 1 szklanki ciepłej wody. Poprawi ona trawienie i ułatwi wypróżnianie. Można dodać do niej 1 łyżkę cytryny, wtedy poza ułatwieniem wydalania będzie można oczyścić organizm z innych toksyn, które w nim zalegają.

 • Siemię lniane

  Napar z siemienia lnianego albo kleik z niego pija się zazwyczaj w czasie problemów żołądkowych związanych z zatruciami oraz grypą jelitową. Jednak działanie siemienia jest znacznie szersze. Jedzenie 3 łyżeczek mielonego siemienia lnianego dziennie sprawia, że można pozbyć się męczących zaparć.

 • Śliwki

  Śliwki

  Jeden z najbardziej znanych i skutecznych sposobów leczenia zaparć. Śliwki zawierają niesamowicie dużo błonnika, który wędruje po całym organizmie i zbiera z niego zanieczyszczenia. Następnie dostaje się do jelit i tam jest odpowiedzialny za ich oczyszczenie oraz zbijanie kału w masę łatwą do wydalenia. Wystarczy 4 – 5 śliwek dziennie, żeby poprawić działanie układu pokarmowego. Śliwki mogą być zarówno suszone, jak i świeże, jednak trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą doprowadzić do biegunki.

 • Jabłka

  Jabłka

  Podstawą dobrego wydalania, pracy jelit i braku zaparć jest dobra dieta. Gdy jest w niej mało błonnika, warzyw oraz owoców, do pojawienia się zaparć dochodzi bardzo łatwo. Żeby tego uniknąć, warto włączyć do jadłospisu przynajmniej 1 jabłko dziennie. Jeżeli cierpi się na trwające 3 – 4 dni zaparcia, jabłek może być więcej. Mają one dużo błonnika, podobnie jak śliwki i działają pozytywnie na pracę jelit oraz oczyszczanie organizmu.

 • Ruch na zdrowie

  Ruch na zdrowie

  Siedzący tryb życia nie sprzyja pracy układu pokarmowego, dlatego trzeba włączyć do codziennych rytuałów przynajmniej spacer. Nie musi być szybki i nie musi trwać więcej niż 40 minut. Ważny jest sam ruch, ponieważ ruszanie nogami, porusza również jelitami, które poprawiają swoją pracę.