Zakumaj.pl

Jak oczyścić ścianę z kleju do tapet?

2.6 (razem głosów: 37)
Jak oczyścić ścianę z kleju do tapet?

Remont pomieszczenia, w którym kiedyś położono tapety, może przebiegać sprawnie i bez problemu, ale może też okazać się prawdziwą drogą przez mękę. Wszystko zależy od tego, jakiego kleju użyto kiedyś do położenia tapet. Jednak znając odpowiednie sposoby, można poradzić sobie nawet z najbardziej upartym klejem. Jak oczyścić ścianę z kleju do tapet, dowiesz się z tego artykułu.

 • Przygotowanie podłoża

  Niezależnie od tego, jak mamy zamiar wykończyć ściany w pomieszczeniu, stary klej do tapet musi zostać bezwzględnie usunięty. Oczywiście najistotniejsze okaże się to wówczas, gdy ściany mają być pomalowane farbą na jasny kolor. Resztki kleju będą przebijały przez białą czy kremową farbę w postaci brzydkich żółtych plam.

 • Przygotowanie stanowiska pracy

  Ponieważ do usuwania kleju będziemy używać dużych ilości gorącej wody, konieczne jest staranne zabezpieczenie podłogi. Można do tego użyć folii oraz spranych ręczników, które dobrze wchłaniają wilgoć. Potrzebna będzie także drabina.

 • Jak usunąć klej?

  Jak usunąć klej?

  Klej po starych tapetach pozostały na ścianie usuwa się za pomocą gorącej wody i środka myjącego, na przykład płynu do mycia naczyń (świetnie rozpuszcza on różne kleje). Im woda jest cieplejsza, tym lepiej, ale należy uważać, aby się nie poparzyć. Czyścimy ścianę po małym kawałku. Wodę trzeba często wymieniać, by nie ostygła.

 • Czym myć ścianę?

  Czym myć ścianę?

  Do mycia ściany możemy używać gąbki do mycia naczyń (zmywamy ostrą stroną) albo drucianego zmywaka czy szczotki. W przypadku gdy mimo użycia gorącej wody klej się nie zmywa, pomagamy sobie szpachelką.

 • Czynności końcowe

  Czynności końcowe

  Gdy usunęliśmy już klej ze ściany, pozostaje starannie ją umyć. Usuniemy w ten sposób niewidoczne pozostałości kleju. Dopóki ściana wydaje nam się śliska i klej się maże, myjemy, często zmieniając wodę. Od tego, na ile starannie wykonamy tę czynność, zależy efekt późniejszej pracy – malowania albo przyklejania nowej warstwy tapety.

 • Kilka ciekawych trików

  Kilka ciekawych trików

  Mycie ściany gorącą wodą za pomocą gąbki czy szczotki może być kłopotliwe, jeśli jesteśmy wrażliwi na ciepło. Można rozwiązać ten problem, używając do mycia ściany płaskiego mopa. Kiedy nabierzemy nieco wprawy w myciu pionowej powierzchni, usuwanie kleju będzie przebiegało szybko i sprawnie. Drugi ciekawy sposób to użycie żelazka na parę. Wykorzystuje się je do zdejmowania starych tapet. Pod wpływem gorącej pary odchodzą one razem z klejem i późniejsze przygotowanie ściany nie jest już takie kłopotliwe. Do zdejmowania starych tapet można użyć także specjalnego odklejacza. Urządzenie to wytwarza parę wodną, która odkleja tapetę ze ściany.

Wskazówki:

Przed malowaniem lub tapetowaniem oczyszczonej z kleju ściany należy ją starannie wysuszyć.