Zakumaj.pl

Jak poprawnie ułożyć fototapetę?

Jak poprawnie ułożyć fototapetę?

Fototapeta to piękny element dekoracyjny, ale jedynie w tym przypadku, gdy wykonanie jest staranne. Nawet najpiękniejszy obraz nie stanie się ozdobą salonu, gdy pasy będą nierówne, wzory nie zostaną starannie dopasowane czy pozostaną pęcherzyki powietrza. Tak więc układanie fototapety wymaga staranności i precyzji i nie można się przy tym spieszyć. Jak poprawnie ułożyć fototapetę, dowiesz się z tego artykułu.

 • Podłoże

  Fototapeta może zostać położona tylko na idealnie równej, gładkiej ścianie. Na ogół nie dysponujemy jednak taką powierzchnią – na ścianie są stare powłoki malarskie, farba często się łuszczy, mogą występować rysy czy pęknięcia. Czasem ściana została wcześniej wytapetowana. Dlatego przed położeniem fototapety podłoże należy odpowiednio przygotować.

 • Przygotowanie podłoża

  Najpierw usuwamy starą farbę, która odpada i się łuszczy, lub poprzednie tapety. Starannie naprawiamy wszelkie ubytki i pęknięcia. Pomalowaną farbą ścianę należy zmatowić papierem ściernym. Podobnie wyrównujemy wszystkie miejsca, które były naprawiane. Kiedy ściana jest równa i gładka, pozostaje ją zagruntować (na przykład rozcieńczonym klejem do tapet). Gruntowanie jest konieczne, gdy ściana jest bardzo chłonna, na przykład w świeżo zbudowanym domu.

 • Przygotowanie tapety

  Przed przystąpieniem do pracy tapetę należy wyjąć z opakowania i starannie obejrzeć, czy nie jest uszkodzona. Trzeba zapoznać się starannie z instrukcją, która określa sposób naklejania kolejnych brytów. Sprawdźmy, czy należy przyklejać je na zakładkę i czy są odpowiednie znaczniki. Tapetę układamy na równej powierzchni wzorem do dołu.

 • Przygotowanie do pracy

  Zabezpieczamy podłogę, demontujemy listwy przypodłogowe, odkręcamy gniazda i wyłączniki, usuwamy wszelkie wkręty, haki czy gwoździe. Przygotowujemy drabinę, nóż do tapet, nożyczki, wałek do tapet, klej.

 • Zanim przykleisz tapetę

  Zanim nakleimy pierwszy bryt, należy zaznaczyć odpowiednie linie na ścianie. Wyznaczamy je za pomocą pionu i poziomicy. Koniecznie należy zaznaczyć linie pionowe określające przebieg poszczególnych pasów tapety oraz linię poziomą oddzielającą ścianę od sufitu – będzie to górna krawędź fototapety.

 • Jak przyklejać tapetę?

  O ile nie mamy do czynienia z tapetą samoprzylepną, trzeba użyć odpowiedniego kleju, najlepiej zalecanego przez producenta. Smarujemy klejem odpowiedni fragment ściany i czekamy, aż przeschnie, by fototapeta za bardzo nie namokła. Ściana powinna przypominać w dotyku samoprzylepną naklejkę. Tapetę przyklejamy na zakładkę lub na styk, w zależności od tego, jak została wydrukowana. Przyklejamy powoli z góry na dół, dociskając starannie, by usunąć powietrze, i trzymając się linii prowadzących.

Wskazówki:

Jeśli mimo naszych starań ściana nadal nie jest równa, możemy pomyśleć o wykonaniu w miejscu przeznaczonym na fototapetę gładzi gipsowej albo użyciu płyty kartonowo-gipsowej.