Zakumaj.pl

Jak odczytać nastrój konia?

Jak odczytać nastrój konia?

Koń jest dużym i silnym zwierzęciem, zatem podchodząc do poirytowanego czy przestraszonego osobnika, narażamy się na niebezpieczeństwo. Koń może nas przycisnąć do ściany w boksie, kopnąć, a nawet stratować, jeśli nie odczytamy poprawnie jego sygnałów. Dlatego warto opanować chociaż w ogólnym zarysie mowę ciała konia, aby orientować się, kiedy przebywanie blisko niego jest bezpieczne. Jak odczytać nastrój konia, dowiesz się z tego artykułu.

 • Zainteresowanie

  Zainteresowanie

  Koń zainteresowany czymś, ale nie przestraszony, ma nastawione do przodu uszy, błyszczące, szeroko otwarte oczy i lekko rozszerzone nozdrza. Lekko unosi głowę i podąża w kierunku tego, co go zainteresowało.

 • Podekscytowanie

  Podekscytowanie

  Kiedy koń jest podekscytowany, kołysze ogonem i wygina szyję. Ma szeroko otwarte oczy i rozdyma nozdrza.

 • Strach

  Strach

  Przestraszony koń wykonuje gwałtowne ruchy, często się cofa. Uszy nastawia w kierunku ewentualnego zagrożenia, rozdyma chrapy i unosi głowę. Oczy są rozbiegane, często widać białka. Koń sygnalizujący strach i podporządkowanie ma ogon wciśnięty w zad.

 • Agresja

  Agresja

  Kiedy narasta poziom agresji, koń może zaatakować. Jego mowa ciała jest dla nas ostrzeżeniem. Koń, który jest zły, wyrzuca do przodu głowę, zgrzyta zębami i podwija wargi, smaga ogonem, wspina się i staje dęba. Grzebie przednią nogą, tupie nogami, odwraca się zadem. Gdy koń jest bardzo wściekły, głośno kwiczy. Także uszy położone po sobie, zaczerwienione i zwężone oczy, z wyraźnym błyskiem, który mówi o tym, że zwierzę się nam łatwo nie podporządkuje, to sygnały ostrzegawcze. Podchodzenie do tak zachowującego się konia to duże ryzyko.

 • Kiedy konie rżą?

  Kiedy konie rżą?

  Konie nie porozumiewają się na ogół za pomocą dźwięków, ale mowy ciała. Rżenie, chrapanie czy parskanie można usłyszeć rzadko, w wyjątkowych sytuacjach. Rży koń czymś przestraszony albo podekscytowany, na przykład oczekujący na karmienie. Niektóre konie parskają albo rżą na widok swojego właściciela, co oznacza, że łączy je z nim silna więź.

Warto zapamiętać:

Konie, podobnie jak ludzie, pocą się ze strachu albo kiedy są czymś podekscytowane, na przykład przed startem w wyścigu.