Zakumaj.pl

Siodłanie konia – co trzeba o tym wiedzieć?

2.5 (razem głosów: 1)
Siodłanie konia – co trzeba o tym wiedzieć?

Opanowanie techniki jazdy konnej to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć zajmować się koniem, czyścić go, czesać i oczywiście – siodłać. Jak należy siodłać konia, dowiesz się z tego artykułu.

 • Siodłanie konia – krok pierwszy

  Zanim udamy się na konną przejażdżkę, musimy przygotować konia. Czyścimy go i zakładamy mu ogłowie. Teraz możemy przystąpić do siodłania konia.

 • Siodłanie konia – krok drugi

  Zaczynamy od założenia koniowi czapraka. Umieszcza się go pod siodłem, aby zapobiec otarciom grzbietu konia. Czaprak można zastąpić mniejszym potnikiem, który ma taki sam kształt jak siodło.

 • Siodłanie konia – krok trzeci

  Siodłanie konia – krok trzeci

  Kiedy czaprak jest już na miejscu, kładziemy na grzbiecie konia siodło. Aby umieścić je właściwie, kładziemy je jak najbliżej szyi, a następnie stopniowo przesuwamy w tył, do chwili, kiedy wyraźnie się zatrzyma. Teraz siodło jest w dobrej pozycji i jest stabilne.

 • Siodłanie konia – krok czwarty

  Pod tybinką siodła znajdują się paski, do których przypina się popręg. Należy przypiąć do nich paski, które są przy czapraku.

 • Siodłanie konia – krok piąty

  Jeśli czaprak jest dobrze ułożony, zapinamy popręg. Najpierw przypinamy popręg z prawej strony, następnie z lewej. Stopniowo dopinamy popręg i eliminujemy luzy. Na popręg zakładamy ochraniacz.

 • Siodłanie konia – krok szósty

  Koń jest już osiodłany, jednak zanim udamy się na przejażdżkę, musimy wykonać jeszcze dwie czynności. Po pierwsze, sprawdzamy, czy dobrze zapięliśmy popręg. Tego nie wolno pominąć, zbyt luźno zapięty popręg może spowodować, że dojdzie do wypadku.

 • Siodłanie konia – krok siódmy

  Siodłanie konia – krok siódmy

  Ostatnia czynność to dopasowanie strzemion. Długość puślisk, na których wiszą strzemiona, jest odpowiednia, jeśli po przyłożeniu dłoni zaciśniętej w pięść do końca puślisk strzemiona kończą się pod pachami.