Zakumaj.pl

Jak położyć fototapetę samoprzylepną?

Jak położyć fototapetę samoprzylepną?

Fototapety pięknie prezentują się na ścianie i potrafią być prawdziwą ozdobą wnętrza. Muszą być jednak starannie dopasowane do danej powierzchni i poprawnie położone. Wszelkie nierówności, pofałdowania czy zmarszczki na tapetach mogą zepsuć cały efekt. Tak więc choć fototapeta samoprzylepna nie jest zbyt trudna do położenia, konieczna jest staranność i dokładność. Trzeba także przestrzegać pewnych zasad. Jak sobie poradzić z przyklejeniem fototapety samoprzylepnej, dowiesz się z tego artykułu.

 • Przygotowanie podłoża

  Fototapetę można przykleić na różnego typu podłożach, na ścianach, drzwiach, meblach, szybach. Podłoże musi być czyste, suche i absolutnie równe. Powierzchnię ściany należy wyrównać za pomocą szpachli gipsowej albo cekolu, a następnie starannie wyszlifować papierem ściernym. Inne powierzchnie trzeba koniecznie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną albo denaturatem.

 • Przygotowanie fototapety

  W zależności od powierzchni, która ma zostać pokryta fototapetą, będzie się ona składała z jednego lub kilku brytów. Trzeba ułożyć poszczególne fragmenty i sprawdzić dopasowanie wzoru. Należy również zweryfikować ostatecznie wymiar całej tapety i ustalić miejsce naklejenia pierwszego brytu (kleimy od góry i od lewej strony). Zaznaczamy delikatnie ołówkiem na ścianie linię, od której będą zaczynać się kolejne pasy tapety. Dobrze jest wyznaczyć ją za pomocą poziomicy.

 • Naklejanie fototapety

  Odklejamy papier ochronny z górnej części brytu na około 20 – 25 cm i delikatnie zawijamy go pod spód. W wyznaczonym uprzednio miejscu naklejamy brzeg fototapety. Sprawdzamy, czy układa się ona właściwie. Jeśli przyklejamy fototapetę do gładkiego podłoża (drzwi, szyba), należy je zwilżyć wodą, aby łatwiejsze było korygowanie ewentualnych błędów i usuwanie pęcherzyków powietrza. Teraz stopniowo naklejamy tapetę, w kierunku od środka na zewnątrz, starannie usuwając pęcherzyki powietrza. Do dociskania tapety można wykorzystać rakiel aplikacyjny, służący do dociskania folii do podłoża. Stopniowo odklejamy następne partie papieru i starannie naklejamy tapetę, pamiętając o zwilżaniu gładkiego podłoża wodą.

 • Dopasowywanie wzoru

  Po naklejeniu pierwszego brytu przymierzamy kolejny, starannie dopasowując wzór. Zaznaczamy początek i postępujemy tak jak poprzednio. W czasie przyklejania cały czas kontrolujemy poprawność zejścia się części wzoru. Musimy zadbać o to, by tapeta była naklejana idealnie pionowo. Zwilżanie gładkiego podłoża umożliwia wprowadzenie koniecznych korekt.

Ostrzeżenia:

Naklejając fototapetę, zwróć uwagę na to, że ściany nie zawsze są idealnie proste. Nie wyznaczaj miejsca przyklejenia tapety „na oko”, posłuż się w tym celu poziomicą. Przed przyklejeniem tapety wszystko starannie przymierz. Unikniesz dzięki temu niemiłych niespodzianek.

Wskazówki:

Nie przyklejaj fototapety samoprzylepnej na świeżo pomalowaną ścianę, gdyż w razie najdrobniejszej korekty tapeta zerwie farbę ze ściany. W ten sposób uszkodzona zostanie i ściana, i warstwa kleju na tapecie, co może utrudnić jej dalsze układanie.