Zakumaj.pl

Jak zrobić dobry domowy makaron?

Wymagany czas: 40 min.
Jak zrobić dobry domowy makaron?

Jeszcze dwadzieścia lat temu niemal w każdą sobotę lub niedzielę gospodynie domowe przygotowywały domowy makaron do rosołu. Kuchnia pachniała ciastem, makaronowe kluski suszyły się na parapetach i stołach, aby urozmaicić smaczne danie. Obecnie mało kto porywa się na czasochłonne wykonywanie makaronu, skoro w sklepach jest mnóstwo rodzajów makaronu, o dowolnych kształtach i kolorach. Jeżeli jednak chce się spróbować poczuć się jak nasze babcie, wystarczy sięgnąć po odpowiedni przepis i uraczyć rodzinę domowymi kluskami.

 • Jakie składniki spożywcze są potrzebne?

  Jakie składniki spożywcze są potrzebne?

  Smaczny makaron można wykonać po przygotowaniu wcześniej odpowiednich produktów. Pomiędzy nimi muszą znaleźć się:

  * 2 jajka,

  * 4 żółtka,

  * 2 szklanki mąki pszennej,

  * 1/2 łyżeczki soli.

 • Krok pierwszy

  Krok pierwszy

  Mąkę przesiać na stolnicę. Dodatkowe spulchnienie podczas przesiewania sprawi, że makaron będzie znacznie lepszy. Zrobić w górce z mąki wgłębienie, a następnie wbić w nie żółtka oraz wszystkie jajka.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Dosypać sól i zacząć zagniatać składniki aż do powstania jednolitego ciasta. Powinno być twarde, dlatego nie należy martwić się, że podczas wyrabiania nie mięknie. Po zagniataniu, które powinno trwać maksymalnie 10 minut, uformować z niego kulę i przełożyć do miski, przykryć pokrywką lub folią. Pozostawić ciasto w naczyniu na 30 minut, aby trochę poleżało i było łatwiejsze w późniejszej obróbce.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Po upływie wymaganego czasu podzielić ciasto na mniejsze części wielkości pomarańczki. Każdą część osobno spłaszczyć w dłoni, a następnie kłaść na stolnicy posypanej mąką. Rozwałkować na cieniutki placek, ale uważając, żeby nie zrobić w nim dziur. Pociąć nożem albo radełkiem na makaron o dowolnym kształcie, np. paski. Pozostawić na 4 – 6 minut na stolnicy, żeby przeschnął. Przed gotowaniem strząsnąć z nitek makaronowych nadmiar makaronu.Gotować domowy makaron w dużej ilości wrzącej wody – osolonej oraz z dodatkiem oliwy z oliwek – aż stanie się miękki i intensywnie żółty.