Zakumaj.pl

Jak postępować w sposób ekologiczny?

Jak postępować w sposób ekologiczny?

Nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Niezależnie od tego, czy chodzi tu o wodę, ląd czy powietrze – zatruwają je spaliny, nielegalne wysypiska śmieci, wycieki. Nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zaradzić sami. Ale stosując się do pewnych rad na co dzień, możemy sprawić, że nasze otocznie będzie czystsze i zdrowsze. Przestrzeganie zasad czystości np. na swoim osiedlu czy ulicy nic nas nie kosztuje, a może zaowocować pięknym i przyjaznym otoczeniem. W takim miejscu chętniej spędzisz czas na spacerze z psem czy podczas wyjścia z dziećmi na plac zabaw. Jak zatem należy postępować, by nie szkodzić środowisku, a zarazem ułatwić mu regenerację?

 • Wyrzucanie śmieci

  Wyrzucanie śmieci

  Pierwszym, a zarazem bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie pozbywanie się śmieci. I chodzi tu o odpowiednią segregację odpadów już na poziomie naszych domów. Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj śmieci w miejscach niedozwolonych. Mam tu na myśli chociażby lasy czy nielegalne wysypiska śmieci. Wpływa to źle na środowisko, na zwierzęta i rośliny, znajdujące się w danym ekosystemie. Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj odpadów: papier, odpady elektroniczne czy organiczne – zawsze powinny one lądować w przeznaczonych do tego miejscach.

 • Segregacja śmieci

  Segregacja śmieci

  Drugim krokiem jest umiejętne segregowanie śmieci. Obecnie zarówno na wsi, jak i w mieście nietrudno znaleźć kontenery z oznaczeniami, który do jakiego rodzaju śmieci ma posłużyć. Są zazwyczaj trzy: na szkło, plastik i papier. Stosując się do zaleceń i wrzucając odpowiednie odpady do odpowiedniej puszki, przyczyniasz się do usprawnienia procesu recyklingu. W mieszkaniu nie musisz oczywiście mieć trzech worków czy koszy. Wystarczy, jeśli potem posegregujesz zwartość śmietnika – wyrzucając go do kontenerów przed blokiem.

 • Oszczędność energii

  Oszczędność energii

  Warto zwracać uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej na co dzień. Elektrownie, produkując dostarczany do naszych domów prąd, wytwarzają jednocześnie ogromne pokłady dwutlenku węgla, który wypuszczany jest w atmosferę. Oczywiście im więcej energii trzeba wyprodukować, tym większa ilość dwutlenku węgla opuszcza elektrownię. A w naszych mieszkaniach marnuje się zwykle ogromna ilość energii. Często nie jesteśmy nawet tego do końca świadomi – zostawiamy włączone światło czy urządzenia ustawiamy na tryb czuwania. To zupełnie niepotrzebnie pochłania dość spore ilości energii. Na rynku dostępne są także energooszczędne żarówki. Są one wprawdzie o wiele droższe od tradycyjnych, ale z uwagi na oszczędność poboru energii i przyjazne dla środowiska wykonanie, kwota ta bardzo szybko się nam zwróci.