Zakumaj.pl

Jak prowadzić kronikę rodzinną?

4.0 (razem głosów: 3)
Jak prowadzić kronikę rodzinną?

Słowo „kronika” kojarzy nam się najczęściej z lekcjami historii. To właśnie dzięki kronikom wielkich dziejopisarzy, jak Gall Anonim czy Wincenty Kadłubek, możemy poznać zamierzchłą historię Polski. Można jednak stworzyć także kronikę obejmującą znacznie mniejszą skalę, czyli rodzinę. Jej robieniem powinna zająć się sumienna osoba, która będzie dokumentowała wszystkie rodzinne spotkania, uroczystości oraz święta, a na dodatek będzie miała lekkie pióro – konieczne w przypadku tego rodzaju opisów. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz stworzyć rodzinną kronikę, przeczytaj poniższe porady.

 • Co powinno znaleźć się w kronice?

  Co powinno znaleźć się w kronice?

  Kronika to ten rodzaj opisu, który oparty jest na faktach. Dlatego też powinno zamieszczać się tam tylko prawdziwe informacje – rodzaje raportów, ale mogą być one napisane jak najbardziej w piękny, literacki sposób. Oprócz opisów w kronice powinny pojawić się także fotografie oraz wycinki z gazet, jeśli któryś z członków rodziny został w nich wspomniany, a także wszelkie ważne dokumenty, listy, odznaczenia, a nawet bilety. Warto również uzupełnić ją o drzewo genealogiczne (na przykład na początku lub na końcu), a także spis dalszych krewnych wraz z datami urodzin i śmierci.

 • Od czego zacząć?

  Kronikę możesz zacząć od takiego wydarzenia, które jest bardzo mocno zakorzenione w twojej rodzinie. Może to być wspomnienie o szlacheckich korzeniach (wtedy przydałby się także wizerunek herbu), o I czy II wojnie światowej, o przybyciu krewnych właśnie w te rejony. Każda rodzina ma taką jedną historię, która silnie na nią oddziałuje. Warto więc to właśnie ją uczynić wstępem do kroniki.Tym samym pamiętaj jednak, iż kronika może równie dobrze zacząć się od dnia dzisiejszego, to znaczy wcale nie musisz sięgać w odległe czasy. Jeśli ty jesteś kronikarzem, możesz opisywać tylko współczesne wydarzenia z twojej perspektywy.

 • Gdzie szukać informacji?

  Aby twoja kronika była jak najbardziej pełna, należy uzupełnić ją o dużą ilość wydarzeń, zwłaszcza tych związanych z historią kraju. Dlatego warto, abyś dowiedział się, co się działo z twoją rodziną podczas zaborów, okupacji, czasów PRL-u. Dzięki takiemu podejściu obraz rodziny będzie pełny. Informacji o wydarzeniach, a także dokumentów i fotografii, powinieneś w pierwszej kolejności szukać u swoich krewnych: dziadków, starszych kuzynów, rodziców, wujostwa. Zrób skany wszystkie zdjęć i papierów związanych z twoją rodzina, abyś mógł je potem wkleić do kroniki. Poza tym warto odwiedzić także urzędy, plebanie oraz cmentarze – tam także możesz znaleźć potrzebne informacje.

 • Zeszyt czy profesjonalna kronika?

  Zeszyt czy profesjonalna kronika?

  Do prowadzenia kroniki potrzebny będzie ci jakiś papierowy materiał. Rzecz jasna, mógłbyś to robić na komputerze, jednak najpiękniej prezentują się te tworzone ręcznie. Piękny i duży album, twardo oprawiony i przeznaczony właśnie do pisania kroniki, kosztuje około 60 – 70 złotych. Nie jest to duży wydatek, zwłaszcza jeśli zrzucicie się w kilka osób. Nie musisz jednak kupować takiego albumu, wystarczy gruby zeszyt A4. Najważniejsza tak naprawdę jest staranność oraz regularność w prowadzeniu kroniki – to właśnie dzięki temu nabierze ona prawdziwej wartości.