Zakumaj.pl

Jak przygotować się do seminarium?

Jak przygotować się do seminarium?

Wstąpienie do seminarium to bardzo poważna decyzja każdego młodego mężczyzny. Stoi za nią wszak nie tylko chęć kształcenia się w danym kierunku, lecz przede wszystkim powołanie kapłańskie. To bardzo ciężkie wyzwanie, szczególnie że wymaga od przyszłego księdza wielu poświęceń. Najważniejszym z nich jest oczywiście celibat, wykluczający możliwość związania się z kobietą. Aby być przygotowanym na tę decyzję, potrzebna jest naprawdę długa rozmowa z samym sobą. Nie można decydować o tym pod wypływem impulsu, przykładowo wtedy, gdy porzuciła nas dziewczyna i zawalił nam się świat. Taka decyzja jest bardzo nieodpowiedzialna i wcześniej czy później mogą pojawić się wątpliwości. Pamiętaj, że decydując się na wstąpienie do seminarium, decydujesz się służyć Bogu.

 • Posłuchaj głosu serca

  Wybór takiej drogi życia na pewno nie przychodzi łatwo. To ty będziesz księdzem, więc o wstąpieniu do seminarium musisz zdecydować samodzielnie. Nie daj się namówić rodzinie, której wolą jest to, abyś został księdzem. Jeśli nie czujesz powołania, to w żadnym wypadku się na to nie decyduj. Nie możesz przecież spełniać ambicji swoich bliskich. Natomiast jeśli sam nie wiesz, czego chcesz, i pojawiają się w twojej głowie wątpliwości, to poczekaj z podjęciem decyzji do czasu, aż będziesz pewien, jaką drogą życia pragniesz pójść. Nie martw się, lepiej poczekać rok niż być nieszczęśliwym całe życie.

 • Wiek nie gra roli

  Wiek nie gra roli

  Jeżeli twoja młodość już przeminęła i miotałeś się w niej, nie wiedząc, gdzie znaleźć swoje miejsce, a teraz nagle czujesz, iż dosięgnęło cię powołanie, to nic straconego. Do seminarium możesz zapisać się w każdym wieku. Jeśli pragniesz zostać księdzem i służyć Bogu, to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz mieć jednak zdaną maturę, wszak jakby nie patrzeć, nauka w seminarium jest swego rodzaju studiami wyższymi. Uważaj jednak, by nie prowadzić zbyt „studenckiego” życia. Koniecznym, lecz chyba naturalnym wymogiem jest również przystąpienie do sakramentu chrztu i bierzmowania. Ale z tym raczej nie powinno być problemu, prawda?

 • Opinia proboszcza i katechety

  Opinia proboszcza i katechety

  Aby wstąpić do seminarium, konieczna jest niestety opinia proboszcza twojej parafii oraz katechety, który cię uczył. To w niektórych przypadkach może być problem, gdyż twoje poprzednie życie mogło znaczniej odbiegać od żywotu, jaki kojarzy nam się z pokornym księdzem. Każdy ma prawo się jednak zmieniać i nawracać, więc nie bój się porozmawiać z tymi osobami, aby przekonać je, iż jesteś gotowy do podjęcia tej posługi, a twoja decyzja jest całkiem szczera i przemyślana. Każdy mądry duchowny powinien cię zrozumieć.

 • Dalsza biurokracja

  Kolejnym krokiem jest załatwianie nieco żmudnych formalności proceduralnych. Niestety, biurokracja swym zasięgiem opanowała nawet takie miejsca jak seminaria. Będziesz musiał złożyć podanie wraz z życiorysem, ksero dowodu i książeczki wojskowej, a także przynieść 5 zdjęć. Teraz będziesz mógł przejść do dalszej części rekrutacji, która jest dość zawiła, ale nie przejmuj się tym. Tak naprawdę to wszystko jest dla twojego dobra. Rozmowy z duchownymi, rektorami czy psychologami pozwolą ci ocenić, czy twoje powołanie jest prawdziwe oraz czy nadajesz się do pełnienia posługi.