Zakumaj.pl

Jak przyrządzić szynkę z miodem?

Jak przyrządzić szynkę z miodem?

Święta wielkanocne to nie tylko jajka i babka piaskowa, ale również smaczne wędliny. Najlepsze są oczywiście te, które zrobi się samodzielnie. Nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać, wystarczy zebrać składniki i skorzystać z poniższego przepisu.

 • Potrzebne składniki

  Potrzebne składniki

  Przygotowanie pysznej szynki wymaga zebrania niezbędnych składników. Bardzo istotna jest ich świeżość, zwłaszcza świeżość wędliny. Do niezbędnych elementów należą:
  * 1,5 kg szynki wieprzowej,
  * 100 ml oliwy z oliwek,
  * 70 ml płynnego miodu,
  * 3 łyżki musztardy,
  * 3 ząbki czosnku,
  * 2 łyżki rozmarynu,
  * 2 liście laurowe,
  * 1 cytryna,
  * sól,
  * pieprz.
  Dzięki takiemu zestawowi produktów, przygotowana na Wielkanoc szynka będzie pachniała wyjątkowo apetycznie.

 • Pierwszy etap

  Szynkę dokładnie umyć i wysuszyć przy pomocy papierowego ręcznika. Odłożyć na bok i zająć się przygotowaniem glazury.

  Do szerokiej miski wlać 50 ml ciepłej wody, a następnie dodać musztardę, oliwę z oliwek oraz miód i wymieszać, żeby składniki zaczęły łączyć się ze sobą.

 • Drugi etap

  Drugi etap

  Ząbki czosnku przecisnąć przez praskę i wrzucić do mieszanki miodowej. Zamieszać, po czym wrzucić do niej rozmaryn, startą skórkę z cytryny oraz wyciśnięty z niej sok. Po raz kolejny zamieszać, a następnie dodać sól i pieprz do smaku. Wymieszać całość po raz kolejny, tak żeby miód i musztarda dobrze połączyły się z wodą.

 • Trzeci etap

  Trzeci etap

  Wykonaną mieszanką należy natrzeć dobrze wieprzowinę, a następne przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na całą nos, żeby mięso dobrze przesiąkło aromatami mieszanki miodowej. Po przeczekaniu nocy, nagrzać piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza. Mięso obwiązać sznurkiem, włożyć do naczynia żaroodpornego z przykryciem i piec przez 20 minut.

 • Czwarty etap

  Czwarty etap

  Po 20 minutach pieczenia zmniejszyć temperaturę piekarnika do 170 stopni Celsjusza oraz zdjąć przykrywkę z naczynia żaroodpornego. W takim stanie szynka powinna piec się przez 60 minut. Po jej wyjęciu z pieca należy odczekać 10 minut aż przestygnie, a następnie podawać. Można podawać ją również na zimno. Bardzo dobrze smakuje z różnymi rodzajami sosów chrzanowych.