Zakumaj.pl

Jak sobie radzić z alergią w podróży?

Jak sobie radzić z alergią w podróży?

Życie alergika nie jest łatwe. To mnóstwo wyrzeczeń, ciągła ostrożność i usilne unikanie czynników alergennych. To potrafi uprzykrzyć życie nawet najspokojniejszej i pokornej osoby. Dużym problemem bywa np. zaplanowanie podróży tak, aby była ona dla nas bezpieczna. Nie zawsze możemy przewidzieć, jakie będą warunki panujące na miejscu i czy w pobliżu nie będzie niczego, co nas uczula. Jak sobie radzić z alergią w podróży?

 • Zadbaj o klimatyzację

  Zadbaj o klimatyzację

  Jeśli jesteś alergikiem, to powinieneś zadbać o siebie już na etapie planowania transportu. Zadbaj o to, by twoja klimatyzacja była odgrzybiona i sprawna. Czysty i świeży musi być także filtr kabinowy. Drobnoustroje znajdujące się w klimatyzacji mogą nas uczulić, a nawet jeśli tego nie zrobią, to na pewno nie wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. Odgrzybienie i nabicie klimatyzacji to nieduży koszt, a będzie idealną odpowiedzią na letnie upały.

 • Sprawdź najbliższego alergologa

  Zawsze lepiej jest dmuchać na zimne, więc zanim wybierzesz się w miejsce wypoczynku, sprawdź, gdzie w pobliżu przyjmuje dobry alergolog. W momencie gdy poczujesz objawy uczulenia, będziesz wiedział, dokąd się udać. Szukanie poradni w pośpiechu, dodatkowo w nieznanym nam mieście, może nie być łatwe.

 • Unikaj dużego wysiłku

  Unikaj dużego wysiłku

  Dla alergika zagrożeniem są nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również jego własne wydzieliny, takie jak pot. Jeżeli będziesz podejmował się ciężkich zadań, szczególnie podczas wysokich temperatur, to o pot bardzo łatwo. Może on podrażnić twoją skórę i wywołać stany alergiczne. Dbaj o swoją skórę i używaj kosmetyków do jej zabezpieczenia.

 • Jedz to, co znasz

  Wybierając się w odległe zakątki świata, spotykamy zupełnie inne potrawy niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Bardzo ciężko oprzeć się pokusie i ich nie spróbować, lecz jeśli jesteś alergikiem, powinieneś na to bardzo uważać. Najlepiej nie jeść niczego nowego, bowiem nigdy nie wiesz, jak na to zareagujesz. Chodzi tu nie tylko o składniki potrawy, ale również przyprawy, które zostały użyte do jej skomponowania.

 • Zwróć uwagę na warunki w hotelu

  Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są warunki higieniczne panujące w hotelu. Nie możesz oszczędzać na noclegu i wybierać placówek o wątpliwej jakości i renomie. Bardzo często posiadają one przestarzałą infrastrukturę, a niska cena jest dla nich wytłumaczeniem, by nie przykładać się zbytnio do kwestii czystości. Możesz spotkać się tutaj z groźnymi pleśniami oraz roztoczami. Podobne ryzyko istnieje w przypadku noclegów w małych domkach letniskowych, pod namiotem czy na kempingu. Lepiej dołożyć trochę więcej i zapewnić sobie dogodne warunki.