Advertising
Zakumaj.pl

Jak się odpowiednio zachowywać w czasie stażu i praktyk?

Opiekun artykułu: lordaz
Jak się odpowiednio zachowywać w czasie stażu i praktyk?

Jak się odpowiednio zachowywać w czasie stażu i praktyk?

W czasie studiów lub tuż po nich często jedynymi okazjami do zdobycia doświadczenia w zawodzie są praktyki studenckie oraz nieodpłatne staże organizowane przez wiele placówek. Bardzo niewielu studentów chce skorzystać z tej ponadprogramowej okazji, uważając, że nie opłaca im się praca o charakterze wolontariatu. To duży błąd, gdyż mimo że nie otrzymuje się wynagrodzenia pieniężnego, to często zdobywa się cenne umiejętności oraz jeszcze cenniejsze kontakty. Praktykant czy stażysta, który wywarł dobre wrażenie, niekiedy ma szansę na zatrudnienie oraz etat. Jeśli planujesz iść na praktyki lub staż, powinieneś wiedzieć, jak się zachowywać, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Praktyki studenckie są często obowiązkowym elementem zaliczenia danego roku na studiach, dlatego warto się do nich przyłożyć.

Stażu dla studentów możesz szukać na stronach z ogłoszeniami pracodawców lub też poprzez specjalne programy stażowe, jak np. „Kurs na kulturę”.

 • Nie grymaś

  Nie grymaś

  Czasami staż w miejscu, o którym marzyłeś, niczym nie przypomina tego, co sobie wyobrażałeś. Okazuje się, że czasem musisz robić rzeczy, na które nie masz ochoty lub uważasz, że niczego nowego cię nie nauczą. W takiej sytuacji nie grymaś, a zrób po prostu to, co masz zrobić. Następnego dnia czeka cię przecież nowe zadanie i być może ono będzie ci bardziej odpowiadać.

 • Obowiązujące zasady

  Już pierwszego dnia praktyk lub stażu postaraj się zorientować, jakie zasady panują w firmie czy innej placówce, które przyjęła cię pod swoje skrzydła. Jeśli należy ubierać się elegancko, nie przychodź ubrany w dresy. Jeśli drugie śniadanie je się tylko w wyznaczonych porach, nie rób tego wcześniej.

 • Pokora

  Powinieneś starać się być pokornym i przyjmować każdą uwagę, krytykę oraz wskazówki i wyciągać z nich lekcje. Ucz się na każdym kroku od innych. Pokora nie oznacza jednak, że nie możesz wyrazić swojego zdania – oczywiście, że możesz, ale rób to w sposób kulturalny i nie próbuj przy tym lekceważyć opinii swojego przełożonego.

 • Daj z siebie wszystko

  Daj z siebie wszystko

  Choć to praca nieodpłatna i najczęściej tylko kilkutygodniowa, daj z siebie wszystko. Być może wydaje ci się, że sortowanie papierów, tworzenie prezentacji lub bazy mailingowej to rzeczy mało ważne, ale każde zadanie wykonuj pieczołowicie. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za twoją praktykę lub staż zobaczy, że jesteś solidny oraz profesjonalny. Chętniej wtedy zatrudni cię albo komuś poleci.

 • Samodzielność

  Musisz również udowodnić, że jesteś osobą, która myśli samodzielnie. Jeśli powierzono ci jakieś zadanie, to znaczy, że obdarzono cię zaufaniem. Przemyśl, jak je dobrze wykonać, jeśli masz wątpliwości, to podziel się nimi z osobą cię nadzorującą, ale nie biegaj do niej z każdą bzdurą. Postaraj się wykazać kreatywnościąi znajomością danej branży.

Popularne tagi
 • jak się zachowywać na praktykach
 • studia
 • staże studenckie
 • praktyki studenckie
 • jak być dobrym stażystą
 • szkolnictwo wyższe
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
  Advertising
  Zobacz również