Zakumaj.pl

Jak sprawić, by małżeńska miłość przetrwała?

Jak sprawić, by małżeńska miłość przetrwała?

Bardzo często mówi się o tym, iż małżeństwo potrafi zabić każdą, nawet największą miłość. Rzecz jasna, jest to tylko przenośnia i mówiąc o małżeństwie, nie mamy na myśli prawnego papieru, który połączył dwie osoby, a raczej wspólne zobowiązania, obowiązki, finanse, dzieci oraz prowadzenie domu. Właśnie te wyżej wymienione rzeczy i z nimi związane wszelkie kwestie sprawiają, że do związku może wkraść się rutyna, ale także nieporozumienia, kłótnie, niesnaski. Według obecnych statystyk co drugie małżeństwo kończy się rozwodem. Jak sprawić, by wasza małżeńska miłość przetrwała i byście od początku aż do końca byli zgodną, szanującą się wzajemnie parą? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc.

 • Każdy problem można rozwiązać

  Każdy problem można rozwiązać

  Takie podejście musicie stosować już od początku swojego małżeństwa. Na waszej wspólnej drodze pojawi się jeszcze wiele problemów, od tych błahych po bardziej poważne, ale wszystkie powinniście rozwiązywać razem i zgodnie. Nawet jeśli dzieli was pogląd na dany kłopot i każde z was co innego myśli o sytuacji, w której się znaleźliście, to nigdy nie podejmujcie żadnych ważnych decyzji na własną rękę. Jest to zachowanie nie fair wobec współmałżonka. Jednocześnie postarajcie się nie rozdmuchiwać żadnego problemu do wielkich rozmiarów, a raczej starajcie się go zdusić w zarodku.

 • Dzielenie obowiązków

  Jeszcze kilka dekad temu sprawa była raczej jasna: do mężczyzny należy sfera publiczna, czyli praca i spotkania ze znajomymi, natomiast do kobiety sfera prywatna, czyli opieka sprawowana nad domem oraz dziećmi. Obecnie już tak nie jest i należy pogodzić się z takim nowym porządkiem lub też wytworzyć i zaakceptować własny. Najważniejsze jest jednak w każdym związku, by nie dzielić wszystkiego na dwie części – to jest mój obowiązek, a to twój. Jeśli postaracie się sprawiedliwie wszystko podzielić, w tym przede wszystkim wychowanie dzieci czy zarabianie, to wówczas będziecie dużo bardziej zgodni i nie będzie dochodziło między wami do nieporozumień na tym tle.

 • Mówienie o uczuciach

  Mówienie o uczuciach

  Mówienie o uczuciach jest trudne nie tylko dla mężczyzn. Czasem kobieta również nie potrafi powiedzieć czegoś szczerze z największa czułością czy z największą złością, bojąc się reakcji swojego partnera. Jednak zdradzanie się ze swoimi emocjami jest w związku bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zależy wam na uzdrowieniu sytuacji czy pogodzeniu się. Kiedy twój mężczyzna zrobił dla ciebie coś miłego i rozczulił cię tym, nie wahaj się powiedzieć mu, jak bardzo go kochasz i jak chcesz, byście nadal tworzyli taki zgrany duet. Jeśli twoja żona sprawi ci przykrość, nie doceni cię, ośmieszy przed znajomymi, to nie bój się, że zostaniesz odebrany jako słaby. Jak najbardziej powinieneś mówić o swoich uczuciach, bo tylko wtedy twoja druga połowa będzie wiedziała, że zrobiła coś źle.

 • Przełamywanie rutyny

  Często zdarza się, iż pojawiają się opinie, że to rutyna zabiła dane małżeństwo. Jest w tym trochę prawdy, dlatego że każdą, nawet największą burzę da się przejść razem, jeśli wiemy, że nasz związek jest szczęśliwy i spełniony. Kiedy rutyna wkradnie się do małżeństwa, wówczas coraz bardziej się od siebie oddalamy, szukamy innych rozrywek, innych podniet, a w końcu szukamy czułości, docenienia i nutki szaleństwa gdzie indziej. Dlatego też to jest najważniejsza rada: przełamujcie rutynę. Wiadomo, że kiedy codziennie chodzi się do pracy i opiekuje domem czy dzieckiem, to trudno znaleźć jeszcze czas na randkę czy długi, powolny i intensywny seks. Jednak warto sobie na to pozwolić choćby raz czy dwa razy w miesiącu, aby w ten sposób na nowo rozpalać ogień.