Zakumaj.pl

Jak stać się osobą tolerancyjną?

5.0 (razem głosów: 1)
Jak stać się osobą tolerancyjną?

W czasach konnych dyliżansów i statków żaglowych człowieka innej rasy można było spotkać dopiero po długiej i niebezpiecznej podróży. Dziś mamy Internet, łączność satelitarną i odrzutowce. Świat stał się globalną wioską. Ludzi innej rasy i kultury spotykamy w swojej szkole, na uczelni, w miejscu pracy, w sklepie, na ulicy… Czy jesteśmy wobec nich tolerancyjni?

 • Co to jest tolerancja?

  Tolerancja jest postawą przejawiającą się w poszanowaniu innych ludzi, a także ich poglądów i zachowań. Człowiek tolerancyjny jest otwarty wobec innych ludzi, nawet jeśli większość społeczeństwa ich odrzuca i potępia. Jest obiektywny, nie ocenia i nie jest agresywny wobec „innych”. Tolerancja nie oznacza jednak przyzwolenia na zachowania sprzeczne z podstawowymi normami społecznymi, na przykład popełnianie przestępstw. Tolerancja nie polega również na akceptacji – poszanowanie inności drugiego człowieka nie oznacza, że należy we wszystkim się z nim zgodzić. Tolerancja to poszanowanie czyichś zachowań czy poglądów, mimo że się nam one nie podobają.

 • Kto może być ofiarą nietolerancji?

  Kto może być ofiarą nietolerancji?

  Członkowie współczesnego demokratycznego społeczeństwa powinni być ludźmi tolerancyjnymi. Niestety, nie zawsze tak jest. Zamiast szacunku dla inności i odrębności pojawiają się nietolerancja i dyskryminacja. Ich ofiarami są ludzie o innym kolorze skóry, wyznający inną religię, przestrzegający innych zasad obyczajowych, lecz nie tylko. Ofiarami nietolerancji mogą się stać osoby o innej orientacji seksualnej, niepełnosprawne fizycznie bądź intelektualnie, kobiety, ludzie starsi, chorzy, ludzie otyli, członkowie subkultury.

 • Unikaj stereotypów

  Jeśli chcesz stać się osobą tolerancyjną, przede wszystkim unikaj stereotypów. Nie powtarzaj schematów, całkowicie nieprawdziwych, a przedstawiających „innych” w niekorzystnym świetle. Nie śmiej się z dowcipów o tym, że „asfalt powinien leżeć na betonie”. Nie dołączaj do tych, którzy piętnują kogoś tylko dlatego, że jest homoseksualistą. Pamiętaj, że tęga osoba, z której wszyscy szydzą, może być poważnie chora. Nie oburzaj się na „brak kultury” osoby niepełnosprawnej intelektualnie.

 • Poznaj prawdę

  Poznaj prawdę

  Pożywką dla nietolerancji i dyskryminacji jest niewiedza. Boimy się tego, co jest nam nieznane. Aby przestać obawiać się ludzi należących do obcej nam kultury, wystarczy ją poznać. Zamiast ulegać odruchom niechęci i powtarzać za innymi nieprzyjazne stereotypy, poznaj bliżej ludzi, którzy są ci obcy. Poczytaj o danej kulturze, obejrzyj zdjęcia i filmy w Internecie. Porozmawiaj z kimś, kto tę grupę reprezentuje. Może się to okazać fascynującą znajomością, a nawet przerodzić w głęboką przyjaźń.

 • Nie bądź bierny

  Kiedy jesteś świadkiem dyskryminacji kogoś z powodu jego inności, staraj się coś zrobić. Nie bądź obojętny. Jeśli to możliwe, stań w obronie tej osoby. Nie wstydź się przyznać do tego, że prezentujesz tolerancyjne poglądy. Zabieraj głos w dyskusji na te tematy i wyjaśniaj, dlaczego powinniśmy być tolerancyjni. Przypomnij, że wszyscy ludzie mają te same prawa. Uświadom, jak nudny byłby świat, składający się z identycznych ludzi. Różnorodność ras, kultur i narodów to nasze ludzkie dziedzictwo i należy je szanować.

Ostrzeżenia:

Pamiętaj, że otwarte wyrażanie tolerancji w pewnych sytuacjach może być niebezpieczne. Sam nie przeciwstawiaj się na przykład grupie agresywnych młodych ludzi, którzy dręczą osobę bezdomną. Zwróć się w takiej sytuacji do policji.