Zakumaj.pl

Jak unikać komarów?

Jak unikać komarów?

Walka z komarami może uprzykrzyć każdy wypad za miasto czy spotkanie w ogrodzie przy grillu. Pobyt na świeżym powietrzu, gdy przez cały czas musimy odpędzać owady, nie jest przyjemny. W dodatku każde ukąszenie boli i swędzi. Czerwone punkty na ciele utrzymują się przez wiele dni po ukąszeniu przez komara. Niektóre osoby bardziej niż inne przyciągają do siebie te owady. I nie dzieje się tak tylko z czystej sympatii… komarów do delikwenta.

 • Przyczyny przyciągania komarów

  Komary są bardzo wrażliwe na zapachy. Większość wprost uwielbiają, szczególnie w połączeniu z ciepłem ludzkiego ciała. Tak więc perfumy, dezodoranty, pachnące kremy, wszystko to oddziałuje pozytywnie na komary, to znaczy zwabia je do ciepłego, pachnącego ciała. Najlepiej więc, udając się na wycieczkę, używać bezzapachowych kosmetyków dla alergików.

 • Sposób ubioru

  Ciemne kolory przyciągają komary – w ciepłe dni ubierajmy się więc w jasne rzeczy. Najlepiej, aby były to stroje z naturalnych materiałów, o długich rękawach i nogawkach, niezbyt obcisłe, aby nie dać owadowi szans na przebicie się przez materiał. Można też wokół parasola doczepić moskitierę.

 • Witamina B12

  Jest jeden zapach, którego komary zdecydowanie nie lubią. To aromat witaminy B12. Zatem jeśli chcemy zniechęcić do siebie owady, przez wieczornym grillem dobrze jest przyjąć (nie za dużą!) dawkę witaminy. Gdy owad będzie miał do wyboru ciało perfumowane i pachnące witaminą B12, to na pewno wybierze to pierwsze.

 • Ekstrakt z wanilii

  Ekstrakt z wanilii

  Komary nie cierpią również wanilii. Możemy potrzeć laską wanilii odkryte partie ciała lub olejek waniliowy potraktować jak perfumy i natrzeć nim nadgarstki, szyję, miejsca za uszami. Jest tylko jeden warunek, mianowicie że nam nie przeszkadza taki zapach, jest bowiem dość intensywny.

 • Czosnek

  Czosnek

  Jeśli lubisz czosnek i twojemu otoczeniu na przeszkadza ten zapach, możesz wypróbować pastę czosnkową, zrobioną z mielonego czosnku i wody. Natrzyj nią miejsca, gdzie jest puls: na nadgarstkach, pod kolanami, za uszami, nad kostkami i twarz. Pasta nie może dostać się do oczu. Na to należy bardzo uważać! Aby podwoić skuteczność pasty, zjedz do śniadania kilka ząbków czosnku.

 • Olejek

  Jest kilka olejków eterycznych, które podgrzewane odstraszają swoimi oparami roje komarów. Polecamy najbardziej skuteczne, jak: citronella, lawendowy, eukaliptusowy, miętowy, cedrowy, z drzewa herbacianego, kocimiętki.

Wskazówki:

Komary nie lubią dymu papierosowego ani jakiegokolwiek innego. Natomiast przyciąga je dwutlenek węgla w wydychanym przez nas powietrzu.