Zakumaj.pl

Jak uszyć truskawkę z filcu?

5.0 (razem głosów: 1)
Jak uszyć truskawkę z filcu?

Filc jest bardzo miłym w dotyku i świetnie wyglądającym materiałem. Nic więc dziwnego, że skradł serca większości osób, które lubują się w wytwarzaniu ozdób. Oprócz swoich walorów estetycznych jest również ogólnodostępny. To wszystko sprawia, że jest idealny do szycia z niego ozdób czy zabawek. Ma lepsze właściwości od zwykłej tkaniny, przez co lepiej zachowuje nadany mu kształt. Co możesz zrobić z filcu? Mnóstwo rzeczy, jednak dziś na tapetę weźmiemy truskawkę. Gdy już ją zrobisz, możesz wykorzystać ją później jako element dekoracyjny innych przedmiotów. To również świetna baza do produkcji wszelakich zawieszek, breloczków czy nawet biżuterii. Wystarczy tylko dołożyć do niej zawieszkę, kółeczko czy łańcuszek. Możesz również dorobić jej mały uchwyt z tasiemki i przypiąć ją do kluczy – jak widać, możliwości jest wiele, a ty sama również z pewnością znajdziesz jej jakieś nowe, własne przeznaczenie. Jak więc zrobić taką wielofunkcyjną ozdobę? Poniżej znajdziesz prosty tutorial, który ci to umożliwi. Nie zwlekaj więc i przeczytaj dalszą część artykułu, a później przejdź do czynów.

 • Wycinanie koła

  Wycinanie koła

  Zacznij od odrysowania na filcu koła. Możesz to zrobić przy pomocy cyrkla, szklanki lub innego przedmiotu, który ma kolisty kształt. Gdy skończysz już rysowanie, sięgnij po nożyczki – koło przecież trzeba wyciąć.

 • Rozcinanie koła

  Rozcinanie koła

  Teraz sięgnij po pisak i linijkę. Musisz narysować średnicę, a ta z założenia powinna być prostą linią. Następnie przetnij koło właśnie wzdłuż tej linii. Dzięki temu otrzymasz dwa elementy, co oznacza, że możesz zrobić dwie truskawki – do przygotowania jednego owocu wystarczy jedno półkole.

 • Robienie nasionek

  Robienie nasionek

  Nawlecz na igłę różową nitkę. W ten sposób zrób na wybranej połówce filcu różowe kropeczki, które będą imitowały nasionka na owocach truskawek. Nie przejmuj się jednak, że po drugiej stronie materiału sytuacja nie przedstawia się już tak estetycznie. Będzie to wnętrze truskawki, a co za tym idzie, nikt prócz ciebie nie będzie wiedział, jak wygląda.

 • Zszywanie truskawki

  Zszywanie truskawki

  Z półkola uformuj rożek w taki sposób, aby strona z małymi kropeczkami znalazła się na zewnątrz. Sięgnij po igłę i nitkę i starannie zszyj ze sobą brzegi filcu. Szycie rozpocznij od dołu truskawki. To miejsce zszyj bardzo starannie, dbając o to, by nie pozostała tam szczelina, przez którą może wychodzić później wata. Gdy zszyjesz już całą długość owocu, zrób na koniec supełek. Nie odcinaj jeszcze nitki. Teraz zrób szew wokół krawędzi rożka.

 • Wypełnianie

  Wypełnianie

  Gdy forma będzie gotowa, możesz zająć się wypełnianiem owocu. Możesz do tego użyć waty, ligniny, bawełny albo pluszu.

 • Zamykanie owocu

  Zamykanie owocu

  Po zakończeniu wypychania rożka trzeba jakoś sprawić, żeby zaczął przypominać truskawkę. I właśnie po to był zrobiony szew wokół krawędzi. Ostrożnie pociągnij za nitkę i patrz, jak filc zaczyna się zamykać. W trakcie zbliżania się krawędzi ze środka zacznie wypadać to, czym wypchałaś owoc. Wepchnij to na powrót palcem. Nie zaciągaj filcu do końca, powinien pozostać niewielki otworek, przez który widać będzie watę. Po zakończeniu zrób dość duży supełek i odetnij samą nitkę.

 • Prawie gotowa truskawka

  Prawie gotowa truskawka

  Na tym etapie truskawka może posłużyć jako ozdoba czegoś, co będzie wymagało przyklejenia jej dołem do góry. Jeżeli jednak ma posłużyć np. jako breloczek, trzeba będzie dorobić jej jeszcze szypułkę.

 • Wycinanie szypułki z filcu

  Wycinanie szypułki z filcu

  Na sztywnym papierze narysuj twój projekt szypułki. Następnie wytnij go i przejdź do odrysowania wzoru na zielonym filcu. Gdy będzie już gotowy, po prostu go wytnij, nanieś na niego odrobinę szybkoschnącego kleju i przymocuj do truskawki.

 • Gotowa truskawka

  Gotowa truskawka

  Delikatnie dociskając szypułkę do owocu, odczekaj parę minut. W tym czasie klej powinien związać ze sobą oba elementy w spójną całość. W tym momencie truskawka będzie już całkowicie gotowa.

Czego potrzebujesz:

Do przygotowania ozdoby będą ci potrzebne:

filc w kolorach czerwonym i zielonym

igła

różowa nitka

pisak w ciemnym kolorze

nożyczki

niewielka ilość pluszu, bawełny lub waty

cyrkiel, szklanka lub inny przedmiot w kształcie koła

linijka

sztywny papier

klej typu kropelka