Zakumaj.pl

Jak wręczać prezenty w Chinach?

Jak wręczać prezenty w Chinach?

Kultury potrafią się między sobą znacznie różnić i nie trzeba być etnologiem, by to zauważyć na pierwszy rzut oka. Warto jednak znać nieco bardziej szczegółowe reguły i zwyczaje panujące w krajach, do których się wybieramy, aby nie popełnić żadnej gafy. Zwyczajem, którym się dzisiaj zajmiemy, jest wręczanie prezentów w Chinach. Jak ono wygląda?

 • Przygotuj się na odmowę

  Przygotuj się na odmowę

  W Chinach, nieco podobnie jak w Polsce, najczęściej udaje się, iż prezentu wcale się nie chce. Z tym że jest to całkowitą normą, a u nas raczej niekoniecznie. Dodatkowo, odmowa i zakłopotanie będą tam bardziej stanowcze i ekspresyjne, przez co musimy uzbroić się w cierpliwość i solidnie przekonywać do przyjęcia prezentu. Jeśli już uda ci się go wręczyć, przygotuj się na naprawdę wylewne podziękowania.

 • Nie można wręczyć wszystkiego

  Niektóre prezenty, które wydają nam się całkowicie normalne i odpowiednie, przez Chińczyków mogą zostać odebrane niewłaściwie. W Polsce większość osób nie miałaby zapewne nic przeciwko temu, by dostać „czteropak”. W Chinach ta cyfra symbolizuje nieszczęście i rzeczy pakowane po cztery nie powinny być prezentem. Podobnie jest z zegarkiem, który może być kojarzony ze śmiercią. Kapelusze zaś dosyć wyraźnie symbolizują zdradzanego męża, więc podarowanie go komuś byłoby jak wręczenie w Polsce mężczyźnie rogów.

 • Wręczanie prezentów firmowych

  Wręczanie prezentów firmowych

  Jeśli prezent jest elementem spotkania biznesowego, podczas którego podjęte zostaną negocjacje, musisz pamiętać o kilku wskazówkach. Cała ceremonia wręczania prezentów powinna być poprzedzona poinformowaniem, iż takowa się odbędzie. Nie powinna zaś być fotografowana, gdyż jest to odbierane negatywnie. Sam prezent musi być adekwatny do relacji, jaka wiąże wasze firmy. Jeśli będzie zbyt tani, zostanie to odebrane jako niepoważne potraktowanie się jako partnerów biznesowych i pokaże stronie przeciwnej, iż nie jest dla ciebie zbyt wiele warta. Jeśli jednak prezent będzie zbyt drogi, zostanie to potraktowane jako łapówka. Z tego samego powodu prezenty należy wręczać dopiero po negocjacjach, a nie przed nimi.

 • Zapakuj prezent w papier

  Zapakuj prezent w papier

  Aby uniknąć zakłopotania ze strony Chińczyków, zapakuj prezent w taki sposób, aby nie był widoczny na pierwszy rzut oka. Możesz owinąć go papierem, najlepiej złotym lub czerwonym. Niedopuszczalne jest zapakowanie w papier biały, gdyż kolor ten symbolizuje w Chinach śmierć i żałobę. Owinięcie prezentu w biały papier będzie więc faux pas. Najlepiej unikać tego koloru. Tak na wszelki wypadek.