Zakumaj.pl

Jak wykonać pokrytą mozaiką doniczkę z wiaderka?

2.5 (razem głosów: 1)
Jak wykonać pokrytą mozaiką doniczkę z wiaderka?

Bardzo wiele osób zwraca uwagę na to, w czym sadzi rośliny. Doniczki powinny praktyczne, ale ich wygląd również ma znaczenie. Po co komu brzydkie pojemniki na kwiaty? Takich można się wyłącznie wstydzić i nie wystawia się ich na widok innych osób. Chcesz mieć ciekawe i niepowtarzalne doniczki? Zrób je własnoręcznie. Zapewne pomyślisz, że jest to trudne zadanie. Nie do końca masz rację. Poniżej znajdziesz instrukcję, która pokazuje proces przekształcania zwykłego metalowego wiaderka w ozdobioną mozaiką donicę. Oczywiście rodzaj wiaderka jest dowolny. Kamienie równie dobrze utrzymają się na pojemniku wykonanym z plastiku.

 • Drenaż i nakładanie cementu

  Drenaż i nakładanie cementu

  Tworzenie doniczki rozpocznij od stworzenia odpowiedniego drenażu. W tym celu możesz użyć młotka i grubego gwoździa. Po prostu wbij go w dno wiaderka w kilku miejscach. Gdy już skończysz, nałóż na wiaderko grubą warstwę zaprawy cementowej.

 • Oklejanie mozaiką

  Oklejanie mozaiką

  Teraz przyszedł czas na ozdobienie wiaderka. Wytnij z kawałków mozaiki fragmenty, które chcesz umieścić na doniczce i przyklej je do wiaderka od zewnętrznej strony.

 • Wysychanie

  Wysychanie

  Jeżeli wybrane przez ciebie wiaderko jest zakończone rondem, odwróć je do góry dnem tak, aby siatka wraz z mozaiką miały się na czym opierać. Niewykluczone, że będziesz musieć pracować sekcjami i czekać przez około godzinę, by dany fragment zaprawy wysechł. Jeżeli wybrałeś osobne kamyki, wtedy najlepiej będzie, jeśli zamiast zaprawy użyjesz kleju epoksydowego. Po nałożeniu mozaiki na siatkę powinieneś odczekać 24 godziny.

 • Wypełnianie luk

  Wypełnianie luk

  Po odczekaniu jednej doby powinieneś przystąpić do wypełnienia luk między poszczególnymi kamieniami. Najlepiej będzie, jeżeli do jej nanoszenia użyjesz szpachelki. Nadmiar zaprawy usuń przy użyciu namoczonej w wodzie gąbki.

 • Efekt końcowy

  Po odczekaniu aż zaprawa wyschnie doniczka będzie gotowa. Teraz tylko pozostaje posadzić w niej kwiaty i cieszyć się piękną ozdobą, którą możesz postawić na balkonie albo parapecie.

Czego potrzebujesz:

Do wykonania doniczki będą ci potrzebne:

metalowe lub plastikowe wiaderko, które nie będzie się uginać

2 kawałki mozaiki kamiennej na siatce

zaprawa do spoinowania

zaprawa cementowa

nożyczki

duża gąbka