Zakumaj.pl

Jak wykorzystać korek do zrobienia ozdób choinkowych?

Jak wykorzystać korek do zrobienia ozdób choinkowych?

Ozdoby choinkowe można wykonać z bardzo różnych materiałów. Jednak najpiękniej prezentują się te zrobione z elementów naturalnych. Dziś chętnie kupujemy gotowe dekoracje w sklepach. Eleganckie i błyszczące, mają modne kolory i fasony, ale często są sztuczne, po prostu wykonane z plastiku. Kiedyś ozdoby do powieszenia na świątecznym drzewku przygotowywało się w domu z dostępnych materiałów – kolorowego papieru, słomek, wydmuszek, szyszek. Dziś wiele osób wraca do tej tradycji. Jak wykonać ozdoby na choinkę z korka, dowiesz się z tego artykułu.

 • Przygotowanie materiałów

  Przygotowanie materiałów

  Podstawą do wykonania ozdób będzie dość gruba płyta z korka. Nabędziemy ją w sklepach budowlanych albo specjalistycznych sklepach sprzedających korek do różnych zastosowań. Z płyty tej ostrym nożem wytniemy według szablonu różne kształty. Do ozdobienia przygotowywanych dekoracji wykorzystamy farby akrylowe i inne elementy, na przykład brokat albo kolorowe cekiny. Potrzebny będzie nam jeszcze sznurek do powieszenia ozdób oraz szpikulec, za pomocą którego wykonamy otwory do przeciągnięcia sznurka.

 • Przygotowanie szablonów

  Można użyć gotowych szablonów albo przygotować je samodzielnie. Na kartce (powinna być w miarę sztywna) rysujemy wzory, które nas interesują – choinki, gwiazdki, zimowe rękawice z jednym palcem, rybki, ptaszki, bombki, bałwanki. Wzory nie mogą być bardzo skomplikowane i nie powinny zawierać elementów ażurowych. Kiedy rysunki będą gotowe, wycinamy je starannie.

 • Przygotowanie ozdób – krok pierwszy

  Przygotowanie ozdób – krok pierwszy

  Mocujemy szablony do płyty korkowej (można użyć w tym celu masy montażowej, którą potem bez problemu usuniemy). Szablony nie mogą przesuwać się podczas pracy. Kiedy są już przygotowane, możemy przystąpić do wycinania wzorów. Jeśli używamy noża z wymiennymi ostrzami, powinniśmy wyłamywać je, gdy się stępią, żeby nie poszarpać korka. Nóż ze stałym ostrzem powinien być naostrzony, a jeśli trzeba, należy to powtórzyć podczas pracy.

 • Przygotowanie ozdób – krok drugi

  Przygotowanie ozdób – krok drugi

  Wycięte ozdoby wymagają jeszcze dopracowania. Ich krawędzie powinno się wyrównać pilnikiem, aby były całkowicie gładkie. Poza tym należy wykonać otwory do zamocowania sznurka. Można je przebić za pomocą szpikulca. Należy to robić delikatnie, aby nie zniszczyć wyciętej ozdoby, gdyż korek jest kruchy. Ewentualnie możemy użyć wiertarki i cienkiego wiertła do drewna.

 • Malowanie ozdób

  Malowanie ozdób

  Wycięte ozdoby możemy teraz pomalować farbami akrylowymi. Nie nanosimy nowego koloru, zanim poprzedni nie wyschnie. Zaczynamy malowanie od elementów najjaśniejszych. Ewentualnie możemy chronić gotowe fragmenty przed pobrudzeniem farbą za pomocą taśmy malarskiej. Taśmy można także użyć po to, by pomalować naszą ozdobę w geometryczne wzory.

 • Wykańczanie ozdób

  Wykańczanie ozdób

  Gdy pomalowane ozdoby będą już suche, możemy wzbogacić dekoracje, dodając w niektórych miejscach brokat albo kolorowe cekiny. Do ich przymocowania użyjemy kleju.