Zakumaj.pl

Jak wyprawić przyjęcie zaręczynowe?

Jak wyprawić przyjęcie zaręczynowe?

W dawnej Polsce formalności związane ze ślubem i weselem były w dużej mierze podyktowane zamożnością, pozycją społeczną oraz tradycją i zależały raczej od rodziców i swatów (drużbowie) niż od samych zainteresowanych, czyli młodych. Sam proces zaręczyn wyglądał zupełnie inaczej i był poprzedzony zwiadami. Współcześnie natomiast to zakochani decydują, czy chcą się pobrać i na jakich warunkach to zrobią. Rzecz jasna, wiele zależy od tych samych czynników, co wcześniej (np. budżet), ale z całą pewnością obecnie możemy mówić o większej swobodzie obyczajów. Kiedy więc postanowicie się zaręczyć, możecie sami zdecydować, jak będzie wyglądało wasze zaręczynowe przyjęcie. Wyjątkowe chwile trzeba pięknie celebrować.

 • Lista gości

  To, jak będzie wyglądało wasze przyjęcie, w dużej mierze zależy od tego, ilu i jakich gości na nie zaprosicie, zatem pierwszym krokiem jest sporządzenie listy gości. Wspólnie zastanówcie się, jaki macie budżet i ustalcie górną granicę liczby osób, które zaprosicie, oraz przemyślcie, czy ma to być spotkanie tylko w gronie najbliższej rodziny, czy chcecie grono to poszerzyć o przyjaciół. Warto zaprosić osoby, które poprosicie na swoich świadków.

 • Miejsce

  Miejsce

  Kolejnym krokiem powinien być wybór miejsca. Oczywiście, jest on uzależniony po części od tego, kogo zaprosicie. Jeśli samych przyjaciół, to przyjęcie może odbyć się równie dobrze w pizzerii, jak i na plaży. Jeśli zaś na przyjęciu będą obecne wasze babcie, ciocie i inni krewni, postarajcie się o klasyczne rozwiązanie, czyli dom lub restauracja.

 • Menu

  Menu

  Restauracja z pewnością zaproponuje wam catering. Pracownicy takich miejsc już nie raz mieli do czynienia z podobnymi uroczystościami, więc zdajcie się na ich sugestie i propozycje, ale jednocześnie pamiętajcie, że to wy macie ostatnie słowo. Jeśli przyjęcie odbędzie się w domu, zaproście gości na obiad. Przygotujcie przystawki (może to być tradycyjny rosół), dwa, trzy rodzaje mięsa czy ryb, kilka dodatków w postaci ziemniaków, warzyw, sałatek. Na deser podajcie tacę z owocami i ciasto czy lody. Musicie być również przygotowani na to, że goście mogą chcieć zostać na kolację. I najważniejsze, pamiętajcie o alkoholu, żeby można było wznieść toast za pomyślność młodej pary.

 • Tylko rodzice

  Tylko rodzice

  Jeśli wasi rodzice nie mieli okazji wcześniej się poznać, przyjęcie zaręczynowe powinno ograniczyć się tylko do nich. W ten sposób wytworzycie komfortową i przyjazną atmosferę sprzyjającą zapoznaniu oraz rozmowie na temat przygotowań do ślubu.

Wskazówki:

Pamiętaj, że nie musisz się dać ponieść modzie hucznych przyjęć zaręczynowych. Organizacja ślubu i wesela jest bardzo kosztowna, więc lepiej od razu zacząć na nią odkładać.

Możecie swoje zaręczyny uczcić tylko we dwoje – w końcu to wasze i tylko wasze święto.