Zakumaj.pl

Jak zajmować się chomikiem?

3.5 (razem głosów: 1)
Jak zajmować się chomikiem?

Chomik jest małym zwierzątkiem, jego utrzymanie nie wymaga dużych nakładów, żyje około 3 – 5 lat. Opieka nad chomikiem nie jest trudna, ale jednak trzeba zwierzątku poświęcić trochę czasu, samo się sobą nie zajmie. Zanim przyniesiesz do domu ślicznego chomiczka i wszystkie potrzebne gadżety, rozważ, czy będziesz mieć dla niego czas, czy w domu nikt nie jest uczulony na sierść i czy inni domowi pupile dogadają się z nowym lokatorem. Znane są przypadki, że kot zaprzyjaźnił się z chomikiem, ale możliwe jest również, że ciągle mu się przypatrując, wykończy go psychicznie. Poza tym zwierzę to nie zabawka, więc zanim kupisz chomika dziecku, zastanów się, czy do tego dorosło.

 • Klatka dla chomika

  Klatka dla chomika

  Chomiki trzyma się w klatkach lub akwariach. Klatka jest lepsza, bo po jej prętach chomik może się wspinać, poza tym jest lepiej wentylowana i łatwa do posprzątania. Klatka powinna być duża, by chomik miał gdzie biegać. Minimalny rozmiar to 20 x 30 x 30 cm. Klatka powinna stać w miejscu, gdzie nie ma hałasów ani przeciągów. Podłogę należy wysypać trocinami.

 • Poidełko

  Poidełko

  Wodę podaje się chomikowi w zawieszonym na prętach klatki poidełku. Wieszamy je na takiej wysokości, by chomik mógł dosięgnąć do końcówki. Wodę codziennie zmieniamy. Nie należy wlewać chomikowi wody do miseczki, gdyż szybko ją wywróci i zaleje podłoże w klatce.

 • Miska

  Dla chomika najlepsza jest ciężka i stabilna miseczka z ceramiki. Trzeba ją regularnie opróżniać z resztek jedzenia i myć.

 • Domek

  Domek

  Chomik powinien mieć swoją sypialnię. Można mu kupić drewniany, ceramiczny lub plastikowy domek albo zbudować go samodzielnie ze sklejki czy grubej tektury. Można także wykorzystać tekturowe pudełko, w którym wycinamy otwór wejściowy. Chomik zaniesie tam kawałki ligniny czy papierowych chusteczek i wymości sobie legowisko. Domek trzeba regularnie sprzątać, bo zwierzątko gromadzi w nim zapasy jedzenia, które mogą się psuć.

 • Toaleta

  Zdrowy chomik nie załatwi się w swojej sypialni. Powinien mieć wydzielone miejsce na oddawanie moczu (bobki chomik zostawia wszędzie). Można próbować nauczyć chomika korzystania z toalety wykonanej z położonego w kącie klatki słoika. Bardzo łatwo wówczas zachować czystość w klatce.

 • Karma

  Chomikowi podajemy gotową karmę dla chomików, świeże warzywa i owoce, czasem kawałek żółtego sera. Nowe produkty należy wprowadzać w niewielkiej ilości.

 • Zabawki

  Zabawki

  Chomik musi biegać. W klatce należy mu ustawić kołowrotek. Na wybiegu może korzystać z kul do biegania. Poza tym w klatce można umieścić różne drabinki i tunele. Łatwo wykonać je z tektury. Doskonale nadają się do tego tekturowe rolki po papierowych ręcznikach.

Ostrzeżenia:

Chomiki nie tolerują dymu papierosowego.