Zakumaj.pl

Jak zażywać leczniczych kąpieli?

Jak zażywać leczniczych kąpieli?

Woda kryje w sobie nieocenione właściwości. Bywa, że jest niebezpieczna, ale gdy odpowiednio się nią posłużymy, może zdziałać cuda. Wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie, wyleczy z wielu schorzeń, zrelaksuje, zregeneruje kondycję organizmu. Możliwości są ogromne. Warto wiedzieć, że kąpiel odbierana jest przez nasze ciało jako forma masażu – dzięki naciskowi wody na naszą skórę. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać temperaturę wody. Drugim etapem prawidłowego przygotowania kąpieli jest odpowiedni dobór dodatków. Jeśli więc lubisz pławić się w wannie, przeczytaj poniższy artykuł – dowiesz się, jak możesz sobie takimi kąpielami pomóc na wiele schorzeń i problemów, tak aby przyjemne szło w parze z pożytecznym.

 • Gdy brak Ci energii, odczuwasz zmęczenie i stres

  Gdy brak Ci energii, odczuwasz zmęczenie i stres

  Jeśli czujesz się senna i nie masz na nic siły, przygotuj sobie kąpiel o temperaturze około dwudziestu stopni. Być może wyda Ci się lekko za zimna, jednakże kąpiel w wodzie o tak niskiej temperaturze pobudza krążenie – krew krąży znacznie szybciej, a my czujemy się o wiele lepiej. Warto uzupełnić to masażem – użyj do tego odpowiedniej myjki lub gąbki. Uwaga – taka kąpiel nie może jednak trwać zbyt długo, ponieważ może spowodować nadmierne wychłodzenie organizmu. Dlatego też wyskakuj z wanny po upływie trzech – czterech minut. I co najważniejsze – jeśli cierpisz na bóle reumatyczne i schorzenia stawów, unikaj tego typu kąpieli. Jeśli natomiast chcesz pozbyć się stresu i napięcia, woda powinna być już znacznie cieplejsza – może ona osiągnąć temperaturę około trzydziestu stopni. Dodaj do niej ulubione olejki lub odrobinę soli morskiej i zanurz się na około dziesięć minut.

 • Gdy odczuwasz silne bóle kręgosłupa i karku

  Gdy odczuwasz silne bóle kręgosłupa i karku

  Wracasz po ciężkim dniu pracy i Twój organizm czuje się niezwykle zmęczony? Często objawia się to również nieznośnym bólem kręgosłupa i szyi? Na to także pomoże odpowiednio przygotowana kąpiel. Woda powinna mieć w tym wypadku trzydzieści osiem stopni i co najważniejsze, przez cały czas trwania kąpieli, czyli przez dziesięć minut – musi ona być ciepła. Zadbaj więc o to, aby dolewać odpowiednią ilość ciepłej wody co jakiś czas. Jeśli cierpisz na bóle mięśni, możesz rozpuścić w wodzie dwie tabletki aspiryny. Tego rodzaju kąpiel jest już dość gorąca, a zatem pamiętaj o tym, że powinnaś stosować ją ostrożnie, gdy cierpisz na choroby serca lub masz żylaki. W takim przypadku najlepiej poradzić się lekarza, jak często możesz się kąpać w tak ciepłej wodzie.

 • Gdy potrzebujesz relaksu przed snem

  Ostatni przepis to kąpiel relaksacyjna, która ułatwi Ci szybkie zaśnięcie. Powinna mieć ona temperaturę zbliżoną do temperatury Twojego ciała, czyli około trzydziestu sześciu do trzydziestu siedmiu stopni. Wodę wzbogać o olejki eteryczne i susz, np. lawendowy czy różany, lub napar z rumianku. W tak przygotowanej kąpieli możesz się zanurzyć na co najmniej dwadzieścia minut. Po wyjściu z wanny delikatnie osusz ciało, wsmaruj aromatyczne masło do ciała i szybko wskakuj po kołdrę.