Zakumaj.pl

Jak zdobyć pieniądze na studiach?

5.0 (razem głosów: 1)

Edukacja w Polsce jest tylko w teorii bezpłatna, z czego doskonale zdają sobie sprawę rodzice. Początkowo to oni właśnie dbają o naszą naukę i o to, żeby nie brakowało nam podręczników i przyborów szkolnych, ale potem, na studiach, większość z nas musi radzić sobie bez ich pomocy, zwłaszcza jeśli wyjedziemy do innego miasta, a rodziców nie będzie stać, by nas dalej utrzymywać. Wtedy musimy poszukać jakichś form uzyskiwania dochodu, które uda się połączyć ze studiowaniem. Poniżej przeczytasz, gdzie konkretnie ich szukać.

Jak zdobyć pieniądze na studiach?
 • Stypendium socjalne

  Jeśli dochód twojej rodziny nie przekracza ustalonej w danym roku kwoty na jedną osobę, możesz ubiegać się na swojej uczelni o stypendium socjalne. Stawki stypendium w dużej mierze zależą od zamożności twojej rodziny. Możesz również ubiegać się o jednorazową zapomogę w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej lub prosić o dodatek mieszkaniowy, jeśli pochodzisz z innego miasta.

 • Stypendium Rektora

  Stypendium Rektora przysługuje osobom, które osiągnęły wysokie wyniki w nauce (jest to 10% najlepszych studentów danego kierunku) lub też mogą poszczycić się osiągnięciami sportowymi albo artystycznymi. Stypendium Rektora możesz uzyskać dopiero po pierwszym roku studiowania i jego wysokość ustalana jest indywidualnie przez każdą uczelnię. Żeby się o nie ubiegać, musisz mieć średnią co najmniej 4,0. Jeśli nie masz osiągnięć sportowych albo artystycznych, możesz wykazać się na polu naukowym, np. publikacjami czy udziałem w konferencjach.

 • Kredyt studencki

  Kredyt studencki

  Obecnie wiele banków oferuje kredyt studencki. Jest to kredyt nisko oprocentowany i możesz się o niego ubiegać, jeśli rozpocząłeś studia przed 25 rokiem życia. Kredyt ten można wziąć na cały okres studiów lub tylko na rok czy dwa. Jego spłatę rozpoczniesz dopiero dwa lata po zakończeniu studiowania. Niestety, jak to w przypadku wszystkich spraw bankowych, czeka cię dużo papierkowej roboty oraz konieczność dbałości o terminy (po ich przekroczeniu nie będziesz mógł się ubiegać o pożyczę studencką). Konieczne będzie również poręczenie. Miesięczna rata kredytu wynosi 600 złotych, nie jest to więc duża suma, ale pomoże ci się utrzymać.

 • Praca

  Praca

  Wbrew pozorom, można pogodzić studia z pracą. Opcji masz kilka. Możesz znaleźć pracę przeznaczoną specjalnie dla studentów (niektóre call center, sieciówki odzieżowe, kawiarnie), gdzie będziesz miał zapewniony elastyczny grafik. Możesz także dorabiać tylko w weekendy, przypuśćmy w pubie jako barman albo roznosząc ulotki. Trzecią ciekawą opcją jest praca zdalna, taka jak copywriting. Sam wówczas decydujesz, kiedy masz czas, aby popracować. Jednak nie daj się zwieść, nie oznacza to, że ta praca jest łatwiejsza od etatu. Tutaj sam musisz się mobilizować.