Zakumaj.pl

Jak znaleźć dobrego współlokatora?

3.0 (razem głosów: 1)
Jak znaleźć dobrego współlokatora?

Większość studentów musi oszczędzać. Przyjął się wręcz obiegowy stereotyp biednego żaka. Rzeczywiście, studenci na co dzień szukają sposobów, aby odłożyć nieco maminego albo samodzielnie zarobionego grosza i wydać go potem na uciechy i rozrywki w pubach, klubach oraz kinach. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów oszczędzania jest wynajęcie wspólnie z kimś mieszkania albo pokoju. Jeśli masz bliską koleżankę albo fajnego kumpla, którzy studiują w tym samym mieście co ty, to problem z głowy. Czasem jednak musimy poszukać współlokatora. Nie jest to wcale proste zadanie, ale będzie ci łatwiej, jeśli podążysz za poniższymi wskazówkami.

 • Osoby z roku

  Warto rozeznać się wśród twoich znajomych z roku, czy nie szukają jakiegoś lokum. Mieszkanie z osobą, która studiuje ten sam kierunek, ma swoje zalety: będziesz miał od kogo pożyczyć notatki, będziesz mógł się z tą osobą uczyć, a na dodatek będziecie wychodzić mniej więcej o tej samej porze na zajęcia, więc nikt nie będzie cię budził wcześniej, niż byś tego sobie życzył.

 • Polecenie

  Polecenie

  Możesz również popytać swoich znajomych, czy nie znają kogoś, kto chciałby wspólnie wynająć pokój czy mieszkanie. Ze współlokatorem może ci się różnie ułożyć, dlatego warto mieszkać z kimś sprawdzonym, o kim się wie, że sprząta po sobie, nie podkrada kosmetyków, ubrań ani jedzenia z lodówki.

 • Daj ogłoszenie

  Daj ogłoszenie

  Wybranie współlokatora jest poważną sprawą, ponieważ zostanie on z tobą na co najmniej kilka miesięcy. Dlatego też warto się z taką osobą polubić. Daj więc ogłoszenie, że poszukujesz kogoś, z kim zamieszkasz, a potem zrób casting. Zanim podpiszesz z kimś umowę, najpierw z nim porozmawiaj. Zapytaj o te rzeczy, które cię najbardziej interesują: nałogi, posiadanie zwierząt, tryb życia. Nie wahaj się zadawać takich pytań – mogą się wydawać osobiste, ale są ważne w perspektywie wspólnego zamieszkania.

 • Szukaj na stronach internetowych

  Szukaj na stronach internetowych

  Powstają specjalne strony internetowe, gdzie możesz znaleźć swojego idealnego współlokatora, wyszukując go po parametrach. Sam również możesz się tam ogłosić i czekać na odpowiedź.

Wskazówki:

Pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić swojego potencjalnego współlokatora. Zanim podpiszecie umowę, udajcie się na piwo albo kawę i dogadajcie szczegóły wspólnego mieszkania, aby potem uniknąć nieporozumień.

Już na początku ustalcie zasady. Wyznaczcie dyżury sprzątania kuchni, łazienki i przedpokoju, a także dogadajcie się co do zakupów środków chemicznych, prania oraz połówek w lodówce.

Pamiętaj, żeby najpierw szukać wśród znajomych – lepiej mieszkać z kimś, kogo się już trochę zna.