Zakumaj.pl

Jak zorganizować zabawę z kotem?

Jak zorganizować zabawę z kotem?

Koty uwielbiają się bawić i to przez całe swoje życie. Kocięta podczas zabawy poznają świat i uczą się typowych kocich zachowań. Gdy dorosną, dzięki zabawie będą rozładowywać nadmiar energii. Bawią się z chęcią również koci seniorzy. Aby zorganizować zabawę z kotem, nie potrzeba wiele, wystarczy zwinięta w kulkę kartka papieru. Można jednak pomyśleć o bardziej ambitnych rozwiązaniach – oferta zabawek dla kotów jest ogromna, a można także wykonać je samodzielnie.

 • Drapak

  Drapak

  Czynnością, która dla właściciela kota jest dosyć kłopotliwa, a dla zwierzęcia konieczna, jest ostrzenie pazurów. Koty namiętnie drapią dywany i tapicerowane meble, zdzierają ze ścian tapety, niszczą wiklinowe kosze. Robią to nie tylko po to, by utrzymać pazury w dobrej kondycji. One to po prostu lubią. Aby ocalić nasze meble i inne wyposażenie mieszkania, można kotu (o ile nie wychodzi na dwór) obcinać pazury. Warto także zainwestować w drapak. Drapaki różnego kształtu, pionowe i poziome można kupić albo wykonać samodzielnie z tektury oraz sznurka sizalowego.

 • Drzewka i domki

  Drzewka i domki

  Jeśli kot nie wychodzi na dwór i spędza swoje życie zamknięty w mieszkaniu, może się zwyczajnie nudzić. Warto jakoś urozmaicić mu egzystencję. Doskonale, gdyby miał towarzysza. Dwa koty lepiej znoszą nieobecność właściciela, który ma przecież swoje sprawy. Doskonale sprawdzą się różne konstrukcje, po których kot może się wspinać. Należy przewidzieć jakąś budkę, w której kot mógłby się schować, elementy do drapania, do biegania i wspinania się. Gotowe (ale i drogie) zestawy można kupić w sklepach zoologicznych. Dla tych, którzy lubią majsterkowanie, to pole do popisu. Kot będzie z pewnością wdzięczny, a firanki i karnisze również.

 • Myszki i piłeczki

  Myszki i piłeczki

  Wszystko, co ucieka, będzie świetną zabawką dla kota. Myszka z kawałka futerka, piłeczka, kulka papieru, zakrętka od butelki, kłębek włóczki. Zawieszone na sznurku kółeczko czy kuleczka zapewnią kotu zajęcie na długi czas. Zabawki, jak widać, nie muszą być kosztowne. Najważniejsza jest ich mobilność. Dlatego ważnym dodatkiem do każdej zabawki jest właściciel – warto porzucać swojemu ulubieńcowi piłeczkę, by zachęcić go do zabawy. Kilka piórek przyczepionych do giętkiego pręta wystarczy, by nasz kot zaczął wykonywać wręcz cyrkowe skoki. Kot wspaniale będzie się bawił „zajączkami” z odbitego w lusterku słońca albo czerwoną plamką laserowego wskaźnika. Poduszeczka wypełniona kocimiętką również będzie nie do pogardzenia.

 • Czyściciel półek

  Czyściciel półek

  W kwestii zabawek koty są jak dzieci – czasem najbardziej atrakcyjne są przedmioty codziennego użytku. Wiele radości da kotu zwykłe kartonowe pudło, w którym może się ukryć. Świetną zabawa jest także sprawdzanie, jak zachowa się przedmiot, zrzucony z półki na podłogę. Nawet jeśli sądzisz, że twój kot wyrósł już z takiej zabawy, bądź ostrożny – zwierzak chętnie przetestuje w ten sposób każdą nową rzecz. Koty są po prostu ciekawskie, więc nie zostawiaj cennych drobiazgów w zasięgu ich łap.