Zakumaj.pl

Jak zorganizować zdrowe święta?

5.0 (razem głosów: 1)
Jak zorganizować zdrowe święta?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się raczej z suto zastawionym stołem i niezbyt zdrowymi potrawami. Nawet osoby, które starają się przez cały rok trzymać odpowiednią dietę i dokładnie kontrolują to, co jedzą, w świątecznym okresie pozwalają sobie na obżarstwo oraz sięganie po niezdrowe jedzenie. Tłumaczymy to sobie tradycją i szczególną chwilą, ale tak naprawdę oszukujemy sami siebie. Święta wcale nie muszą być niezdrowe. Jak przeżyć święta z lepszym skutkiem dla naszego zdrowia?

 • Zbilansuj świąteczne posiłki

  Zawsze staraj się obliczyć, jaką wartość energetyczną będą miały twoje dania. Jedz tylko tyle, ile potrzebne jest osobie o twojej aktywności fizycznej. Nie musisz próbować wszystkiego, a jeśli już, to nałóż sobie niewielkie porcje, tylko dla skosztowania. Staraj się panować nad ilością spożywanych węglowodanów czy tłuszczu, nie bagatelizując dziennego limitu tylko dlatego, że są święta. Święta nie sprawiają, że nasz organizm nagle zaczyna lepiej trawić albo radzić sobie ze szkodliwymi dla niego składnikami.

 • Zmień przepis

  Zmień przepis

  Przygotowując świąteczne posiłki, postaraj się, żeby nie wszystko ociekało tłuszczem. Zamiast smażyć rybę, ugotuj ją na parze i podawaj z cytryną. Znajdź zdrowsze alternatywy dla świątecznych potraw, gdyż wiele przepisów można zmodyfikować, pozbawiając je niezdrowych składników, albo np. upiec coś zamiast usmażyć. Przepisy przekazywane przez nasze babcie może i są smaczne, ale mimo ich szczerych intencji, często dostajemy prawdziwą trutkę dla organizmu. To bomba z opóźnionym zapłonem, a konsekwencje niezdrowego jedzenia mogą być bardzo przykre.

 • Pamiętaj o aktywności fizycznej

  Święta potrafią rozleniwić, ale nie musimy spędzać ich w fotelu ani na kanapie. Pamiętaj, że te wszystkie kalorie, które zjadłeś, musisz jakoś spalić. Wybierz się z rodziną na długi spacer, pobaw z dziećmi w śniegu albo wybierz do znajomych. Na nogach. Wykorzystujmy jak najwięcej okazji do tego, by trochę się rozruszać. Jeśli posiadasz stół do tenisa stołowego, to rozegraj z bliskimi kilka partyjek. Możesz również pograć w gry na konsoli, które wymagają ruchu, np. te na Kinecta albo PS Move.

 • Naucz się odmawiać

  Naucz się odmawiać

  Jeśli wybierasz się do znajomych lub do rodziny w odwiedziny świąteczne, to nie pałaszuj wszystkiego co zostanie podane. Zabroń znajomemu wyciągania wszystkich smakołyków, zagrażając, że jeśli to zrobi, to się obrazisz i wyjdziesz. Spędźcie ten czas na wesołej rozmowie a nie spożywaniu potraw. Oczywiście będziesz musiał spróbować ciasta albo jakiegoś popisowego dania, ale nałóż sobie symboliczną porcję. Jeśli wiesz, że nie możesz się powstrzymać, to ogranicz świąteczne odwiedziny i spotkajcie się po świętach, gdyż już każdemu minie kulinarne szaleństwo.