Zakumaj.pl

Jakie badania powinnaś wykonać, gdy przechodzisz menopauzę?

Jakie badania powinnaś wykonać, gdy przechodzisz menopauzę?

Menopauza to okres przejściowy, bardzo trudny i powodujący wiele negatywnych i uciążliwych objawów i zmian w ciele kobiety. Przede wszystkim zanika miesiączka, co spowodowane jest ustaniem pracy gonad. To także czas silnego rozchwiania emocjonalnego, spowodowanego gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Suchość skóry, uderzenia gorąca, rozdrażnienie i zmiany nastroju to tylko niektóre z podstawowych objawów. Organizm jest wówczas jeszcze bardziej podatny na choroby i infekcje. Dlatego też w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy pamiętać, by w okresie menopauzy robić badania profilaktyczne.

 • Mammografia

  Mammografia

  Mammografia to metoda badania piersi. Polega na zrobieniu serii zdjęć przy pomocy promieni rentgenowskich. Dokładność tego badania pozwala na wczesne wykrycie zmian i rozpoczęcie leczenia nowotworów piersi. Po czterdziestym roku życia należy to badanie powtarzać co rok lub dwa lata. Warto także wiedzieć, że dla kobiet między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia to badanie wykonywane jest nieodpłatnie. Nie potrzeba też na nie skierowania.

 • Domaciczne USG

  Domaciczne USG

  To bardzo ważne badanie, które pozwala wykryć szybkie stadium raka błony śluzowej macicy. Zazwyczaj objawia się on występowaniem krwawień nawet po menopauzie. Przyczyną tych krwawień często jest także pękanie słabych naczyń krwionośnych, które umieszczone są pod endometrium, czyli błoną śluzową macicy, a także występowanie polipów.

 • Densytometria

  Densytometria

  Densytometria to badanie obrazujące gęstość kości. Również używa się do niego promieni rentgenowskich. Jest ono polecane zarówno kobietom przechodzącym menopauzę, jak i mężczyznom w trakcie andropauzy. Zwykle więc należy się na nie udać około pięćdziesiątego roku życia. Umożliwia ono wczesne wykrycie osteoporozy – groźniej choroby, atakującej nasz układ kostny (powoduje ona zanik masy, z której zbudowane są kości – stają się one wówczas bardzo podatne na złamania).

 • Ciśnienie i poziom cholesterolu

  Ciśnienie i poziom cholesterolu

  Badanie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku. Pozwoli to kontrolować, czy nie grożą nam choroby serca i układu krążenia. Warto również w okresie menopauzy regularnie raz do roku badać krew. Nie zaszkodzi również kontrolna wizyta u okulisty. Pamiętajmy, że profilaktyka to nie tylko badania – dbajmy także o prawidłowe odżywanie i ruch. Jedzmy dużo warzyw, owoców, pieczywa pełnoziarnistego oraz ryb i produktów mlecznych. Dbajmy też o kondycję fizyczną, a zdrowie zostanie z nami na dłużej.