Zakumaj.pl

Na jaką lokatę bankową się zdecydować?

Na jaką lokatę bankową się zdecydować?

Jeżeli posiada się pewną sumę pieniędzy, zaoszczędzoną z wypłat lub innych wpływów, dobrze jest zainwestować ją w taki sposób, żeby przynosiła zyski. Można albo zaangażować się w fundusze inwestycyjne, albo wybrać mniej ryzykowne rozwiązanie, jakim są lokaty bankowe. Obecnie jest ich na rynku na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 • Lokata terminowa

  Lokata terminowa

  Myśląc o lokacie bankowej, najczęściej myśli się właśnie o lokacie terminowej, która jest najbardziej rozpowszechnionym produktem tego rodzaju. W przypadku zdecydowania się na jej założenie trzeba mieć świadomość, że pieniądze, które zostaną na niej umieszczone, będą nie do ruszenia przez jakiś czas. Lokata terminowa zakłada, że będą one na koncie przez minimum rok, chociaż mogą i dłużej. W tym czasie będą narastać odsetki zgodne z oprocentowaniem, które w przypadku większości lokat nie przekracza 3,5 – 4%. Nie jest to zbyt wysoki procent, jednak pozwala zarobić, a przede wszystkim uchronić posiadane pieniądze przed wpływem inflacji, przez co mają one cały czas taką samą wartość, niezależnie od jej poziomu. Jedynym zastrzeżeniem jest to, żeby przez czas trwania umowy nie wypłacać pieniędzy z lokaty, ponieważ grozi to utratą narosłych już odsetek.

 • Lokata progresywna

  Korzystna dla tych, którzy po wpłaceniu środków na lokatę decydują, że chcieliby co miesiąc uzupełniać ją o kolejne środki. Wcześniej niosło to ze sobą konieczność podpisywania osobnych umów, jednak w przypadku lokaty progresywnej nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Podpisując pierwszą umowę, od razu zaznacza się w niej możliwość dopłacania kolejnych sum zarówno co miesiąc, jak i w krótszym czasie. Wyjątkowo atrakcyjne jest również to, że wraz ze wzrostem kapitału na koncie zwiększa się również oprocentowanie i tym samym ilość narastających odsetek.

 • Lokata rentierska

  Długoterminowa lokata, która jest przydatna dla każdego, kto chce mieć dodatkowe wpływy do budżetu z odsetek, które będą narastały w trakcje jej trwania. Niektórzy traktują ją jak dodatek do wypłaty, którą i tak posiadają, albo do emerytury, inni jako jedno z głównych źródeł utrzymania. W myśl umowy o lokatę rentierską otrzymuje się odpowiednie wypłaty w ustalonym czasie, co miesiąc lub co dwa miesiące. Chociaż bywa reklamowana jako ogólnodostępna lokata jest przede wszystkim dla tych, którzy mogą wpłacić od razu dużą kwotę, aby zyski z niej były znaczącymi sumami.

 • E-lokata

  Jeden z najnowszych produktów związanych z szerokim dostępem do Internetu i ułatwieniami, jakie ze sobą niesie. Jest dostępna dla wszystkich, którzy posiadają rachunek osobisty obsługiwany przez Internet. Jeżeli bank oferuje również lokatę, można z niej skorzystać w powiązaniu z kontem, co znacznie ułatwia jego założenie i przekazywanie pieniędzy z jednego na drugie. Co ciekawsze i najbardziej kuszące, z perspektywy klientów jest ono często o wiele lepiej oprocentowane niż lokata zakładana i prowadzona w sposób tradycyjny.

Zobacz również