Zakumaj.pl

Naturalne sposoby na zatoki

Naturalne sposoby na zatoki

Bóle zatok mogą przydarzyć się o każdej porze roku. Wystarczy jedno przeziębienie, żeby zatoki dawały się we znaki przez dłuższy czas. Są one uciążliwe ze względu na przeszywający ból towarzyszący albo stale, albo podczas pochylania się i leżenia. Towarzyszy temu zalegająca w zatokach wydzielina utrudniająca oddychanie. Leczenie zatok przebiega farmakologicznie, jednak można je wspomóc naturalnymi sposobami o dużej skuteczności.

 • Okłady przeciwbólowe

  Okłady przeciwbólowe

  Na obolałe zatoki dobrze zadziałają okłady, które zminimalizują ból. Bardzo dobrze do okładów sprawdzą się ziarna grochu, które dość długo trzymają ciepło. Przygotowanie okładu wymaga starej, ale czystej skarpetki oraz ziaren grochu. Należy wypełnić nimi skarpetę, po czym włożyć ją do piekarnika nagrzanego do temperatury 60 stopni Celsjusza. Groch podgrzewać przez 10 – 15 minut, po czym kłaść na czole.Zamiast grochu można używać również soli leczniczej. Ma ona tę zaletę, że razem z ciepłem uwalnia brom oraz jod, dzięki czemu przyczynia się do udrożnienia zatkanego nosa.

 • Dużo wody

  Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu, w tym śluzówki nosa. Oznacza to spożywanie dużej ilości płynów w czasie choroby. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna niegazowana, ciepła woda z cytryną, herbaty owocowe albo ziołowe. Dzięki wypijaniu 2 – 2,5 litra płynów dziennie śluzówka nosa nie będzie przesuszona.Bardzo dobrze sprawdzają się herbaty z lipy oraz malin, które potrafią rozrzedzić wydzielinę i doprowadzić do jej szybkiego usunięcia.

 • Skuteczne inhalacje

  Skuteczne inhalacje

  Inhalacje są przydatne nie tylko podczas przeziębienia połączonego z katarem, lecz również przy bólu zatok. Można kupić gotowe preparaty do przygotowywania inhalacji albo olejki zapachowe: eukaliptusowy, cytrusowy. Wystarczy dodać je do miski i zalać 1,5 l ciepłej wody, a następnie nachylić się nad naczyniem, zamknąć oczy, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez 8 – 10 minut.Poza inhalacjami dobrze jest nawilżać także pomieszczenie, w którym się przebywa, zwłaszcza śpi. Najlepiej robić to przy pomocy nawilżacza powietrza.

 • Oczyszczające zapachy

  Oczyszczające zapachy

  Bardzo przydatne potrafią być również niektóre zapachy, których siła jest w stanie odetkać zatkany nos. Należą do nich głównie cebula oraz czosnek. Wystarczy rozkroić warzywa na pół i wdychać ich zapach. Może wiązać się to ze łzawieniem oczu, dlatego jeśli dojdzie do podrażnień, trzeba odstawić wybrany specyfik.Mniej drażniąca, ale skuteczna jest gorczyca. Do lnianego woreczka należy włożyć 4 – 5 garści gorczycy i podgrzać ją na patelni. Następnie przykładać do skroni, policzków, nosa. Ciepło oraz zapach spowodują, że wydzielina szybciej stanie się płynna i możliwa do usunięcia. Okłady najlepiej wykonywać jedynie raz dziennie, żeby nie podrażnić skóry.