Zakumaj.pl

O czym warto pamiętać, będąc w Gabonie?

5.0 (razem głosów: 1)
O czym warto pamiętać, będąc w Gabonie?

Od kilku lat panuje moda, by wyjeżdżać na wczasy do miejsc, które są mało znane, a wręcz dziewicze. Każdy człowiek o odpowiednim zapleczu finansowym może udać się w najdalsze zakątki świata. Jednym z ciekawszych miejsc jest Gabon, czyli państwo w Afryce Środkowej, nad oceanem Atlantyckim. Barwy flagi mają oznaczać to, co powinno się kojarzyć z tym miejscem – zieleń lasów, słoneczną pogodę i błękit oceanu. Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd do tego państwa, koniecznie musisz pamiętać o paru sprawach.

 • Adres konsulatu Polski

  Placówka dyplomatyczna Konsulat RP w Libreville Konsul Honorowy: Andrzej Władysław Dębski (jęz. polski, francuski) Libreville - Gabon BP.3278 tel. 00 241- 73 19 95.

 • Zwyczaje mieszkańców

  Gabończycy to bardzo bezpośredni i otwarci na innych ludzie, ludziom z Europy ich zachowanie może przynieść na myśl brak szacunku. Musisz jednak pamiętać, że jesteś gościem w obcym kraju, tutaj wszystko co nowe, a czasem dziwne należy przyjąć na karb różnic kulturowych. Gabońskie kobiety spotykają się, żeby wspólnie wychowywać dzieci. Gdy dziecko ukończy szesnasty rok życia, odpowiednio do płci jest wydawane za mąż bądź staje przed wyborem – praca albo nauka.

 • Małżeństwa

  Większość dorosłych Gabończyków jest w związkach małżeńskich, jednak większość z nich nie została zawarta w biurze burmistrza, przez co stają się nieprawomocne. W Gabonie dopuszczalna jest poligamia. Mężczyzna może pojąć kolejną kobietę za żonę pod warunkiem, że jest w stanie zapewnić jej utrzymanie.

 • Dzieci spoza małżeństwa

  W Gabonie kobieta ma wręcz obowiązek posiadania dzieci spoza małżeństwa. Taki potomek jest dla matki zabezpieczeniem na wypadek rozwodu. Jeżeli para zdecyduje się na rozwód, mężczyzna zatrzymuje wszystkie dzieci, które spłodzone zostały w czasie trwania związku. Kobiecie pozostają więc te, które urodziła przed ślubem.

 • Wizy

  Jeżeli obywatel Polski chce wjechać do Gabonu, musi posiadać wizę pobytową oraz tranzytową. Są one do uzyskania w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, ale w tym celu należy udać się np. do Paryża lub Berlina. Służby graniczne mają prawo zażądać od ciebie okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie czy potwierdzenia rezerwacji hotelu.

 • Środki transportu

  Najlepszym i najpopularniejszym środkiem przemieszczania się w Gabonie są samoloty – w kraju znajduje się około 200 lotnisk. Można również przemieszczać się z miejsca na miejsce minibusami lub niedrogimi taksówkami. Gabon honoruje polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy, więc przebywając w tym państwie, możesz korzystać z własnego samochodu.

 • Koszty utrzymania

  Gabon to zdecydowanie jedno z najdroższych krajów afrykańskich. Koszt jednego dnia pobytu w hotelu waha się w granicach 100 – 150 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje 300 – 450 zł. Jadąc do tego państwa, najlepiej zaopatrzyć się w dolary albo franki szwajcarskie.

 • Szczepienia ochronne

  Jadąc do Gabonu, musisz zaszczepić się przeciw żółtej febrze, dobrze byłoby też, gdybyś przy okazji poprosił o szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zachorowania na którąś z chorób tropikalnych.

 • Choroby

  W Gabonie, podobnie jak w innych krajach tropikalnych należy wystrzegać się spożywania produktów i napojów niewiadomego pochodzenia. Kąpiele w wodach stojących mogą zaowocować chorobą pasożytniczą. W celu zachowania zdrowia najlepszym rozwiązaniem jest unikanie miejsc, co do których bezpieczeństwa nie masz pewności.