Zakumaj.pl

W których krajach nie jest wymagany paszport?

W których krajach nie jest wymagany paszport?

Decydując się na wakacje za granicą, ma się wiele możliwości. Jednak każde z miejsc, do którego chce się wyjechać, może mieć inne wymagania związane z formalnościami. Paszport, wiza, dodatkowe uprawnienia, to wszystko często spędza sen z powiek podróżnikom. Aby uniknąć zdenerwowania i problemów związanych z dokumentacją, można wybrać się na urlop do jednego z krajów, w których niepotrzebny jest Polakom paszport.

 • Interesująca Dania

  Interesująca Dania

  Do Danii wyjeżdża się rzadko w celach wakacyjnych, a szkoda, ponieważ jest to kraj wart odwiedzin. Żeby wyjechać do Danii na urlop, wystarczy dowód osobisty. Nikt nie będzie wymagał innego dokumentu, chyba że będzie się chciało zostać w kraju na więcej niż 3 miesiące. Wtedy niezbędne jest staranie się o zgodę na pobyt czasowy.

 • Chorwacja

  Od wielu lat Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych krajów odwiedzanych przez Polaków w okresie wakacyjnym. W związku z tym warto wiedzieć, że nie trzeba już wjeżdżać do niej z paszportem. Wystarczy dowód osobisty, niezależnie od tego, ile dni planuje się zostać. Można cieszyć się słońcem i pięknymi widokami bez pamiętania o dokumentach i formalnościach.

 • Słoneczna Grecja

  Słoneczna Grecja

  Kolejnym miejscem wakacyjnych wypraw, do którego można dotrzeć bez paszportu, jest Grecja. Z dowodem osobistym można wybrać się zarówno na wycieczkę po Grecji właściwej, jak i po licznych wysepkach. Trzeba jednak pamiętać, że pobyt przekraczający 90 dni należy zgłosić do odpowiedniego urzędu.

 • Hiszpania

  Ognista Hiszpania również zaprasza bez konieczności posiadania paszportu. Dowód osobisty wystarczy zarówno w samej Hiszpanii, jak i na Wyspach Kanaryjskich, które są częścią jej terytorium. Można wypoczywać się, opalać i nie dbać o pieczątki w paszporcie.

 • Macedonia

  Macedonia

  Rosnącą popularnością turystyczną cieszy się Macedonia. Niewielki kraj, sąsiad Grecji, pozwala na wjazd na swój teren tylko na dowód osobisty, jednak warto mieć przy sobie paszport. Wjedzie się i wyjedzie bez problemu jedynie z dowodem, jednak podczas poszukiwania noclegu i meldowania się hotelu wielu właścicieli lokali wymaga pokazania drugiego dokumentu.

 • Norwegia

  Norwegia

  Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak w myśl podpisanych z nią układów pozwala na swobodny przepływ osób. Wystarczy dowód osobisty, nie trzeba paszportu i z powodzeniem można zwiedzać Norwegię, która jest przedmiotem fascynacji dla wielu osób.