Zakumaj.pl

Przyczyny i leczenie hirsutyzmu

Przyczyny i leczenie hirsutyzmu

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie u kobiet w miejscach typowo męskich. Są nimi: górna warga, podbródek, klatka piersiowa, plecy, brzuch, górna część ramion oraz uda. Sam w sobie nie jest chorobą, lecz wskazuje na inną, zawsze poważną dolegliwość. Ponadto może pojawić się z powodu innych czynników. Spójrzmy na nie.

 • O czym może świadczyć hirsutyzm

  Do poważnych dolegliwości, na które wskazywać może nadmierne owłosienie, można zaliczyć:
  * nadprodukcję prolaktyny,
  * zespół policystycznych jajników,
  * hormonalnie czynne nowotwory jajników.
  Ponadto niektóre z zażywanych leków mogą powodować u kobiety nadmierną produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), doprowadzając do nadmiernego owłosienia. Przy hirsutyzmie pojawiają się dodatkowe objawy: nieregularne miesiączki lub ich brak, łojotok, trądzik, obniżony tembr głosu, podwyższona waga, podwyższony poziom glukozy we krwi oraz nadciśnienie tętnicze.

 • Dziedziczenie

  W większości przypadków o hirsutyzmie decydują predyspozycje genetyczne oraz nadwrażliwość mieszków włosowych na enzym powodujący nadmierne owłosienie.

 • Dodatkowe badania

  Dodatkowe badania

  Jeżeli podejrzewasz u siebie hirsutyzm, należy zdiagnozować go u specjalisty i wykluczyć poważne przyczyny, by móc zająć się leczeniem. W celu wykluczenia poważnej choroby będziesz musiała wykonać badanie na poziom hormonów płciowych, nadnerczy oraz przysadki mózgowej. Lekarz wykona Ci USG przezpochwowe, jamy brzusznej, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Musisz być świadoma, że hirsutyzm, który jest objawem jakiejś choroby, wymaga niezwłocznego jej leczenia.

 • Jakie leczenie?

  W przypadku hormonalnie czynnych guzów konieczna staje się operacja. W pozostałych przypadkach ginekolog lub endokrynolog przepisze Ci leki zmniejszające poziom hormonów powodujących hirsutyzm. Mogą zostać ci przepisane: środki hormonalne, które obniżą poziom prolaktyny, antyandrogeny lub steroidy. Każda kuracja przynosi pożądane efekty w postaci wyeliminowania lub złagodzenia hirsutyzmu. Musisz jednak pamiętać, że hamuje ona wyrastanie nowych włosów. Te, które masz, musisz usunąć.

 • Epilacja laserowa i elektrokoagulacja

  Epilacja laserowa i elektrokoagulacja

  Hirsutyzm wymaga kilkunastu powyższych zabiegów. Epilację laserową stosuje się do usuwania owłosienia na ciele. Elektrokoagulacja to zabieg, który wykonuje się w celu usunięcia jasnego owłosienia na twarzy. Są to zabiegi, których cena kształtuje się na poziomie 150 zł.