Zakumaj.pl

Przypisy w pracy dyplomowej – porady i wskazówki

Przypisy w pracy dyplomowej – porady i wskazówki

Pisanie pracy dyplomowej tylko pozornie może wydawać się prostym zadaniem – najczęściej twierdzą tak osoby, które jeszcze do niego się nie zabrały. W sumie, co może być w tym takiego skomplikowanego, jeśli ma się pomysły, trochę czasu i lektury pod ręką? Niestety, oprócz tego, co napiszemy, pracy dyplomowej potrzebna jest jeszcze cała formalna oprawa, to znaczy strona tytułowa, spis treści, oświadczenie autora, pogrupowanie rozdziałów, zrobienie spisów tabel, ilustracji, wywiadów, dodanie załączników, no i oczywiście te nieszczęsne przypisy, które mało kto lubi, ale wykonać je trzeba, to obowiązek każdego studenta. Jeśli masz problem z pisaniem przypisów, to ten artykuł ci w tym pomoże. Koniecznie przeczytaj przygotowane dla ciebie wskazówki.

 • Znajdź wymogi

  Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić podczas pisania pracy dyplomowej, jest znalezienie wymogów redakcyjnych – to ułatwi ci całą sprawę. Najczęściej znajdują się one na stronach internetowych danych wydziałów, instytutów czy też katedr, ale można się udać po nie również do sekretariatu czy dziekanatu danej jednostki uczelnianej. Znajdziesz w nich kwestie takie jak: minimalna oraz ewentualnie maksymalna liczba wymaganych stron, czcionkę, której należy użyć, a także preferowany format przypisów. To właśnie dzięki tej ostatniej rozpisce nie powinieneś mieć już problemów z ich przygotowaniem.

 • Skonsultuj się z promotorem

  Skonsultuj się z promotorem

  Chodź dana jednostka uczelniana może mieć swoje własne wytyczne co do przypisów, każdy promotor również może je mieć. Są to najczęściej małe różnice, jednak trzeba je sobie przyswoić, aby ułatwić promotorowi czytanie, sprawdzanie pracy i oczywiście dostosować się do jego wymogów redakcyjnych. Dlatego też najlepiej, abyś skonsultował zasady znalezione w Internecie ze swoim promotorem. On udzieli ci z pewnością wyczerpujących informacji na ten temat i rozwieje wszelkie twoje wątpliwości.

 • Bądź konsekwentny

  Bądź konsekwentny

  W robieniu przypisów najważniejsza jest jedna rzecz, a mianowicie konsekwencja. Niezależnie od tego, jaką formę przypisów preferują uczelnia oraz twój promotor, ty musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby być konsekwentnym w robieniu zapisów. Oznacza to, iż nie możesz w jednym przypisie publikacji zwartej zaznaczyć tytułu kursywą, a w innym już tego nie zrobić. Nie możesz, podając nazwę czasopisma, raz wziąć w ową nazwę w cudzysłów, a za drugim razem już nie i tak dalej. W przypisach liczą się wszelkie kropki i przecinki – wszystko ma swoje miejsce oraz znaczenie, a twoim zadaniem jest tego konsekwentnie przestrzegać.

 • Przypisy stron internetowych

  Pamiętaj, że są takie przypisy, które możemy nazwać szczególnymi. Są to na przykład przypisy stron internetowych. Musisz wówczas pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, robimy odniesienie do konkretnego adresu. Jeśli więc korzystaliśmy z artykułu, który ukazał się na portalu Onet.pl, wówczas wklejamy bezpośredni adres do tego artykułu, a nie do portalu. Po drugie, jeśli publikacja internetowa ma swój tytuł oraz autora, jest to na przykład recenzja książki czy post na blogu, wtedy koniecznie podajemy tytuł oraz autora wpisu. Po trzecie zaś, zawsze w kwadratowym nawiasie, na końcu przypisu, dodajemy adnotację „ostatni dostęp” wraz z datą, kiedy ostatni raz korzystałeś z tego internetowego źródła. Pamiętaj, że jest to bardzo dynamiczne medium – raz coś w nim można znaleźć i przeczytać, a innym razem to znika.