Zakumaj.pl

Jak zrobić kolorową zakładkę do książek?

Jak zrobić kolorową zakładkę do książek?

Każdy, kto lubi czytać, wie, że czytanie staje się jeszcze przyjemniejsze, gdy ma się odpowiednią zakładkę. Najlepiej, jeśli jest kolorowa, bo optymistyczne kartoniki w połączeniu z tekstem książki wywołują uśmiech na twarzy. Zakładka może być również świetnym prezentem, zwłaszcza dla osoby, która podziela twoje zamiłowanie do relaksowania się z lekturą w dłoni. Poniżej znajdziesz instrukcję wykonania kolorowej zakładki, którą zdobią kwiaty. Oczywiście jest do zaledwie jedna z wielu możliwości jej wykonania.

 • Wycinanie pierwszej części

  Z białego papieru wytnij wybrany przez ciebie kształt zakładki. Powinien być w miarę łatwy, gdyż ozdabianie jakiejś wymyślnej formy może okazać się później nieco trudne.

 • Wycinanie drugiej części

  Teraz przyszła kolej na liliową kartkę. Wytnij z niej zakładkę o identycznym kształcie jak ten białej, z tą różnicą, że powinna być nieco mniejsza od poprzedniej. Dlaczego właśnie tak musi być, wyjaśni się poniżej.

 • Sklejanie

  Formę wyciętą z liliowego papieru przyklej na białą. W ten sposób powstanie ładnie współgrająca ramka zakładki.

 • Kwiaty

  Kwiatki możesz stworzyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie dziurkacza w kształcie kwiatów. Przy jego pomocy możesz wyciąć tyle kwiatów, ile zapragniesz. Drugi jest przeznaczony dla osób, które nie mają dostępu do takich narzędzi. Jeśli jesteś jedną z nich – po prostu narysuj jakiś szablon i odrysuj od niego pozostałe kwiaty. Chodzi tylko o to, żeby były jednakowe.

 • Wzór

  Jeżeli masz już wystarczającą ilość kwiatów, czas przejść do następnego kroku. Ułóż je na zakładce w jakiś wymyślny wzór albo zwyczajny. Wszystko zależy od twojej pomysłowości. Możesz je lekko przykleić do zakładki, żeby nie przesuwały się w trakcie następnej czynności.

 • Foliowanie

  Teraz przyszedł czas na zafoliowanie zakładki. Pokryj ją samoprzylepną folią. Najlepiej, jeśli zaczniesz od strony z kwiatkami, wtedy będziesz mieć pewność, że twój wzór nie zmieni swojego położenia. Potem zafoliuj tył zakładki. Części folii, które wystają poza nią, odetnij nożyczkami.

 • Dziurkowanie

  Dziurkowanie

  W tym kroku przyda ci się zwykły dziurkacz. Przy jego pomocy zrób na górze zakładki, mniej więcej na jej środku, dziurkę. Przewlecz przez nią wstążkę i zawiąż. I to wszystko, zakładka jest gotowa do użytkowania.

Czego potrzebujesz:

Do wykonania zakładki będziesz potrzebować:

białej kartki z bloku technicznego

kartki z bloku technicznego w kolorach liliowym, jasnym i ciemnym fioletowym, różowym

dziurkacza w kształcie kwiatka lub szablonu kwiatka z tektury

zwykłego dziurkacza biurowego

kleju

folii samoprzylepnej

wstążki

nożyczek