Zakumaj.pl

Sadzenie petunii – krok po kroku

Sadzenie petunii – krok po kroku

Petunia to roślina ozdobna spokrewniona z tytoniem. Kielichowate kwiaty petunii pięknie pachną i przeciągają wzrok barwami – od bieli, różu, czerwieni, purpury po fiolet. Petunie zdobią ogrodowe rabaty, ładnie prezentują się na kwietnikach oraz w skrzynkach na balkonach i tarasach. W naszym klimacie uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Bardzo ciekawą odmianą petunii jest surfinia o długich, zwisających pędach, uprawiana w wiszących pojemnikach.

 • Uprawa petunii z nasion

  Uprawa petunii z nasion

  Uprawa petunii z nasion jest możliwa w warunkach amatorskich, choć wymaga pewnej staranności. Przygotowujemy odpowiednie podłoże, które trzeba wysterylizować ze względu na podatność siewek na choroby grzybowe. Nasiona mieszamy z piaskiem, a następnie wysiewamy do skrzynek. Po wysianiu przyciskamy je lekko do podłoża, nie należy przykrywać ich ziemią. Skrzynek nie przykrywamy szkłem ani folią, zapewniając roślinkom przewiew. Siewki wschodzą najlepiej w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Można umieścić je w ciepłym inspekcie, ale wystarczy zwykły okienny parapet. Należy cały czas dbać o wilgotność podłoża, aby gleba nie przeschła. Nasiona wysiewa się już zimą, w lutym.

 • Pielęgnacja siewek

  Pielęgnacja siewek

  Po wzejściu roślinek, gdy mają one już po dwa – cztery listki, należy je przepikować w rozstawie dwa na trzy centymetry albo do małych doniczek. Roślinki powinno się nawozić rozcieńczonymi nawozem wieloskładnikowym co 10 dni. Przed wysadzeniem do gruntu albo do pojemników należy rozsadę hartować.

 • Sadzenie rozsady

  Sadzenie rozsady

  Zarówno uzyskaną samodzielnie, jak i zakupioną rozsadę wysadzamy do gruntu dopiero w drugiej połowie maja albo nawet w czerwcu. Musimy mieć pewność, że roślinki nie będą narażone na przymrozki, gdyż są na nie bardzo wrażliwe. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Ziemię należy starannie przygotować, powinna być żyzna, z dużą zawartością próchnicy, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym.

 • Pielęgnacja petunii

  Pielęgnacja petunii

  Petunie należy regularnie podlewać, potrzebują one sporo wilgoci. Jeśli rosną w pojemnikach, konieczny jest drenaż. W upalne dni, gdy jest duże nasłonecznienie, wskazane jest podlewanie petunii rosnących na balkonie nawet dwa razy dziennie. Nawozić należy je specjalnym nawozem dla petunii, zawierającym dużo potasu. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy rośliny przyjmą się już na nowym miejscu. Pielęgnacja polega także na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów oraz przycinaniu zbyt długich pędów.