Zakumaj.pl

Turystyczne atrakcje Porto

Turystyczne atrakcje Porto

Nad rzeką Douro w Portugalii leży niezwykłe miasto – Porto. Kojarzy się wielu osobom głównie z alkoholem o tej samej nazwie, jednak jest w nim zdecydowanie więcej niż procenty w winie. Piękne uliczki, domy, przepływające statki i łodzie, mosty łączące poszczególne części miasta to tylko niewielka część z tego, co można zobaczyć w Porto.

 • Most Ludwika I

  Most Ludwika I

  Niezwykle charakterystyczna konstrukcja, która ozdabia większość pocztówek z Porto. Imponujący rozmiarem i wyglądem wisi nad rzeką Douro jako połączenie między Porto a Vila Nova de Gaia. Przejście po nim jest bezpłatne dla każdego, kto zdecyduje się na taki spacer i kto nie ma lęku wysokości, ponieważ widok z mostu zarówno na oba brzegi, jak i w dół robi potężne wrażenie. Po przejściu się po moście warto spojrzeć na niego również z brzegu rzeki. Na tle błękitnej wody oraz w kontraście do małych łódek przepływających pod nim jego ważąca 3 tysiące ton konstrukcja robi jeszcze większe wrażenie.

 • Vila Nova de Gaia

  Vila Nova de Gaia

  Wino, które powstaje w Porto, jest jednym z najbardziej znanych win na całym świecie. Nic więc dziwnego, że każdy turysta powinien odwiedzić Vila Nova de Gaia, punkt obowiązkowy na mapie Portugalii oraz dla wielbicieli win. W dzielnicy można znaleźć się, przechodząc lub przejeżdżając przez most Ludwika I, i dać się pochłonąć historii i zapachowi win. Znajduje się tutaj wiele piwnic składujących wino, zarówno w okresie jego leżakowania, jak i przed wysłaniem w inne regiony świata. Uliczki i piwnice z winami można zwiedzać, a samo wino degustować. W niektórych winiarniach bezpłatnie, w niektórych za cenę 5 euro można zwiedzić piwnicę z trunkami, usłyszeć jej historię oraz historię wina, a także spróbować jednego z jego rodzajów.

 • Cafe Majestic

  Cafe Majestic

  Wędrowanie po mieście i poznawanie jego zakamarków warto przerwać na chwilę przy Cafe Majestic. Ta najstarsza w mieście kawiarnia zachęca do odwiedzin, chociażby ze względu na swój wystrój. Unikalny, przywodzący na myśl jeszcze początek XX wieku, a nawet wcześniejsze czasy, sprawia, że miło jest posiedzieć przy jednym z niewielkich stolików i wypić kawę. Trzeba się jednak przygotować na nieco wyższy rachunek niż w innych kawiarniach Porto, ponieważ ze względu na swoją renomę kawiarnia ma wyższe ceny. Jednak nie trzeba się obawiać, jeżeli ceny okażą się zbyt duże na kieszeń skromnego turysty, można po prostu wejść, obejrzeć wnętrze i zrobić zdjęcia.

 • Ribeira

  Ribeira

  Główna atrakcja miasta, a przynajmniej jedna z ważniejszych w Porto – dzielnica Ribeira – pełna wąskich uliczek, kolorowych budynków, małych sklepików. Jeżeli nie ma się innych planów na zwiedzanie Porto, warto pozostawić sobie cały dzień na to, żeby błąkać się po uliczkach raz w dół, raz w górę, raz w bok, raz trafiając na niewielkie place, które pojawiają się znienacka pomiędzy budynkami. Do zwiedzania zachęcają również niewielkie sklepiki z pamiątkami, do których miło zajrzeć. Spacerując po dzielnicy, można poczuć prawdziwą Portugalię i jej codzienne życie z pogaduszkami sprzedawców, z zapachami gotujących się obiadów oraz powiewającym na balkonie praniem.