Zakumaj.pl

Co warto zobaczyć w Porto?

Co warto zobaczyć w Porto?

Jeżeli wybierasz się do Portugalii i nie do końca wiesz, czy masz ochotę leżeć na plaży, powinieneś wybrać się do Porto. W ten sposób będziesz mógł zarówno polenić się nad Atlantykiem, jak i aktywnie wypoczywać, zwiedzając drugie co do wielkości miasto w tym państwie. Oto kilka miejsc, w które warto zajrzeć, będąc w tym miejscu.

 • Ponte Luís I

  Ponte Luís I

  Stalowy most o dwóch kondygnacjach stał się chyba znakiem rozpoznawczym miasta. Został wybudowany w 1886 roku, przez pewien czas był najdłuższym mostem świata – długości około 386 m. Nazwano go na cześć Ludwika I.

 • Rzeka Douro

  Rzeka Douro

  Jedną z większych atrakcji jest wieczorny rejs po rzece. Pozwala on zobaczyć miasto po zapadnięciu zmroku. Świetlne refleksy na falach w akompaniamencie muzyki z nadrzecznych restauracji z całą pewnością można uznać za bardzo romantyczne.

 • Sé de Porto

  Sé de Porto

  Chociaż katedra w Porto nie prezentuje się już obecnie tak okazale jak dawniej, warto do niej zajrzeć. To typowo obronna, początkowo romańska budowla o wysokich murach. Przebudowano ją na styl barokowy w XVIII wieku. W jej wnętrzu znajduje się srebrny ołtarz, nad którym przez blisko sto lat pracowali najlepsi złotnicy.

 • Torre dos Clerigos

  Torre dos Clerigos

  Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę miasta, z pewnością powinieneś udać się na najwyższą wieżę kościelną w mieście, która zarazem jest najstarszą w kraju. Wstęp na nią kosztuje około 2 euro. Żeby się tu dostać, wystarczy wysiąść na stacji Aliados i przespacerować się chwilę.

 • Praca da Ribeira

  Praca da Ribeira

  To główny plac w mieście i najstarsze miejsce w Porto. Wieczorami tętni on życiem – pełno tu turystów i lokalnej młodzieży. W lecie można zaobserwować zabawy młodych mieszkańców, takie jak skoki z mostów do rzeki czy gra w piłkę na placu. To szansa na zrobienie unikalnych zdjęć przedstawiających klimat miasta. Praca da Ribeira to miejsce o wspaniałej atmosferze, gwarne, pełne życia, ot, takie prawdziwie portugalskie.

 • Dworzec kolejowy São Bento

  Dworzec kolejowy São Bento

  Znajdujący się na Praca Almeida Garret dworzec został ozdobiony wspaniałymi azulejos, które są jedyną tak widoczną pamiątką po wpływach mauretańskich w Portugalii. W holu głównym można podziwiać dzieje państwa i historię kolei ułożone z tych płytek. Nazwa budynku pochodzi od klasztoru benedyktynów, który stał w tym samym miejscu około XVI wieku. Sam dworzec budowano przez szesnaście lat, a oddano go do użytku w 1916 roku.

 • Estádio do Dragão

  Estádio do Dragão

  Stadion oceniony przez UEFA na pięć gwiazdek, co plasuje go w ścisłej czołówce na świecie. Nawet jeśli nie sympatyzujesz zbytnio z drużyną FC Porto, warto wybrać się na jej mecz chociażby dla pobytu w obiekcie, który należy do najlepszych na kuli ziemskiej.

 • Igreja de São Francisco

  Igreja de São Francisco

  Klasztor początkowy zbudowano w stylu gotyckim, jednak zachował się w tym stylu jedynie w zewnętrznych elementach. Na świecie znany jest głównie z pełnego przepychu barokowego wnętrza. Jest ono książkowym przedstawicielem tego stylu – pełno pozłacanych elementów, ogólnie miłe dla oka bogate ornamenty. Wnętrze Igreja de São Francisco zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Capela das Almas

  Capela das Almas

  Kościół czy raczej kaplica w całości pokryta azulejos. Innymi słowy, piękny, mały, niebiesko-biały budynek, który warto odwiedzić ze względu chociażby na samą fasadę. Wewnątrz również można znaleźć przepiękne zdobienia z tych płytek.