Zakumaj.pl

W jaki sposób czyścić okulary?

W jaki sposób czyścić okulary?

Czasy, gdy okulary służyły tylko do poprawiania wzroku, już minęły. Obecnie są zarówno rzeczami korygującymi wzrok, jak i elementem mody. Z tego powodu niektórzy posiadają kilka par okularów, które zmieniają w zależności od stroju. Jednak żeby okulary zawsze były dobrą pomocą i ozdobą jednocześnie, powinno się je odpowiednio czyścić.

 • Dobra woda

  Dobra woda

  Najprostszym sposobem, żeby pozbawić okulary zabrudzeń, smug i innych zanieczyszczeń, które psują szkło i utrudniają widzenie, jest umycie ich pod bieżącą wodą. Najlepiej, żeby była to zimna woda, ponieważ ciepła może uszkodzić oprawki. Po takim przepłukaniu dobrze jest wytrzeć okulary ściereczką, przeznaczoną do czyszczenia szkła. Nie zaleca się zostawiania okularów do samodzielnego wyschnięcia, ponieważ to może skutkować pojawieniem się zacieków i koniecznością mycia szkieł po raz kolejny.

 • Chusteczki do okularów

  Popularnym sposobem wycierania okularów po myciu były przez długi czas papierowe ręczniki albo papier toaletowy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ mogą się w nich znaleźć drobinki substancji, które porysują szkło. Żeby tego uniknąć, lepiej zakupić specjalne, nasączone płynem chusteczki do okularów. Są one typowym produktem u optyka, ale często można nabyć je również w kioskach i drogeriach. W zależności od potrzeby mogą być kupowane w dużych paczkach, a mogą być i pakowane po jednej lub dwie chusteczki. Najlepiej, aby w większej paczce chusteczki były pakowane osobno, wówczas łatwiej zabrać je ze sobą i nie wysychają tak szybko.

 • Ściereczka do okularów

  Ściereczka do okularów

  Kupując nowe okulary lub wymieniając szkła, warto zapytać optyka o ściereczki z mikrofibry, którymi można z powodzeniem czyścić okulary każdego rodzaju. Są to zazwyczaj niewielkie, kolorowe ściereczki, które łatwo złożyć i nosić ze sobą. Trzeba jednak pamiętać, że takimi ścierkami czyści się okulary na sucho, ponieważ wilgoć niszczy strukturę materiału, z którego jest ścierka, i zmniejsza jej efektywność. Niektórzy optycy dają takie ściereczki za darmo, inni za symboliczną złotówkę.

 • Płyn do okularów

  Płyn do okularów

  Przez pewien czas specjalne płyny do okularów robiły furorę wśród okularników jako wygodny sposób na czyszczenie szkła. Jednak zdania o nich są podzielone, ponieważ niektórzy są z nich bardzo zadowoleni, a inni uważają, że zostawiają smugi. Jest to jednak kwestia płynu, firmy oraz ścierki do przecierania. Jeżeli wszystkiego używa się prawidłowo, na okularach nie powinny pozostawać żadne zarysowania. Żeby świadomie dokonać wyboru, można wypróbować płyn u optyka albo na specjalnych stoiskach w supermarketach, które oferują darmowe testy oraz szczegółowe informacje na temat danego produktu.