Zakumaj.pl

W jaki sposób należy pielęgnować begonie?

W jaki sposób należy pielęgnować begonie?

Begonie to bardzo ładne kwiaty, które najczęściej są ozdobą tarasów i balkonów. Mają wiele odmian o różnorakich formach i kolorach. Są ciepłolubne, gdyż wywodzą się z klimatu tropikalnego. Jednak rozwijają się dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w zacienionych miejscach. Lubią wilgoć, ale nie można przesadzać z ich podlewaniem. Dlaczego? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł. Znajdziesz w nim kilka przydatnych informacji dotyczących pielęgnacji tych pięknych kwiatów. Potem będziesz mogła zastosować je przy hodowli swoich własnych kwiatów, by cieszyć się ich pięknem.

 • Stanowisko

  Stanowisko

  Begonie świetnie rosną w nasłonecznionym miejscu, cieniu albo miejscu czasowo zacienionym, jednak powinno być ono osłonięte od wiatru. Jeżeli hodujesz te kwiaty w domu, powinnaś przestawić je na parapet albo w jego okolice.

 • Gleba

  Gleba

  Begonie lubują się w urodzajnej glebie. Postaraj się nieco użyźnić swoją glebę, gdyż urodzajna ziemia o właściwościach przepuszczalnych będzie dla nich idealna. Dodatkowo zadbaj nieco o odczyn pH – optymalny zakres to 5 – 6.

 • Podlewanie i nawożenie

  Podlewanie i nawożenie

  Begonie, które hoduje się w ogrodzie albo na balkonie, lubią częste i regularne podlewanie. Najlepiej nawadniać je codziennie o poranku lub na wieczór. Wodę należy lać na ziemię, nie na liście. Jeżeli trzymasz begonie w domu, powinnaś podlewać je maksymalnie dwa razy w tygodniu w okresie letnim oraz raz w tygodniu w zimie. Gdy rozpocznie się sezon grzewczy, nie zapominaj o regularnym zraszaniu.Do nawożenia rośliny wybierz nawóz wieloskładnikowy.

 • Pielęgnacja

  Begonie nie są roślinami odpornymi na mróz. Z tego powodu powinnaś wystawiać kwiaty na balkon dopiero z końcem maja, a chować je do domu, zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Możesz również trzymać je w domu przez cały rok, jednak wtedy muszą być utrzymywane w temperaturze co najmniej 15° C.

 • Sadzenie

  Bulwy begonii należy sadzić z końcem lutego lub na początku marca w doniczkach na głębokości 1 – 2 cm. Ustaw je w ciepłym i jasnym miejscu, najlepiej jeżeli przykryjesz je słoikami albo przezroczystymi pojemnikami. Nie zapominaj również o regularnym podlewaniu. Gdy roślinki wypuszczą już pierwsze listki, przesadź je do skrzynek na balkonie lub tarasie albo bezpośrednio do gruntu.

 • Zimowanie

  W momencie, gdy synoptycy przewidzą pierwsze mrozy, powinnaś wykopać wszystkie bulwy. Następnie odetnij wszystkie łodygi i liście, oczyść bulwy i osusz je. Następnie powinnaś umieścić je w drewnianych skrzynkach. Potem przysyp je suchym torfem albo piaskiem i schowaj do piwnicy.

 • Rozmnażanie

  Begonie są rozmnażane poprzez podział bulw. Podziału powinnaś dokonać w marcu. Podziel je na kilka mniejszych części, z których każda musi mieć jeden zdrowy pączek. Miejsce nacięć zasyp węglem drzewnym, a potem pozostaw je na noc do wyschnięcia. Następnego dnia posadź begonie do pojemników.