Zakumaj.pl

W jaki sposób uniknąć błędów językowych?

W jaki sposób uniknąć błędów językowych?

Język polski jest jednym z trudniejszych języków na świecie, jednak nie tylko obcokrajowcy mają z nim problemy. Rodowici Polacy nie są wolni od błędów językowych, które popełniane są na co dzień, nawet w telewizji, także przez polityków i nie raz przez nauczycieli. Ze względu na to, na niektóre nie zwraca się już uwagi, mimo że warto, ponieważ dbałość o poprawne mówienie to dbałość o jakość języka, który będzie przekazywany przyszłym pokoleniom.

 • Wziąść kontra wziąć

  Wziąść kontra wziąć

  Częsty błąd i nie zawsze zauważany to błędna forma słowa „wziąć”. Prawdopodobnie ze względu na skojarzenie z innymi słowami, takimi jak „posiąść” lub „usiąść”, jest ono wymawiane jako „wziąść”, co jest bardzo poważnym błędem, ze względu na to, że takie słowo nie istnieje w słowniku języka polskiego. Z pewnością jego wymowa jest łatwiejsza od prawidłowej formy, jednak nie jest to usprawiedliwieniem dla popełniania tak poważnych błędów. Warto samodzielnie pilnować odpowiedniej wymowy i nie denerwować się, jeśli ktoś zwraca uwagę. Dbanie o poprawność języka procentuje, zarówno w życiu towarzyskim, jak i zawodowym.

 • Poszłem kontra poszedłem

  Poszłem kontra poszedłem

  Błąd, który można usłyszeć niemal na każdym kroku, popełniany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, do których ta forma należy. Owszem, bywa ona, jak wiele błędnych form, łatwiejsza w użytkowaniu, jednak łatwo zauważyć, że brzmi ona dziwnie i nienaturalne, zwłaszcza gdy próbuje się ją odmienić. Przez pewien czas postulowano uznanie słowa „poszłem” za poprawną formę, jednak szybko zrezygnowano z tego pomysłu. Dobrze jest pilnować poprawności tej formy, zarówno we własnych ustach, jak i u innych, ze względu na to, że i w mówieniu, i w pisaniu powinna być ona stosowana w prawidłowej formie. Jeśli zaniedba się to, zdając egzaminy pisemne i stosując takie błędy, będzie się automatycznie zdyskwalifikowanym, a na pewno gorzej ocenionym.

 • Włanczać kontra włączać

  Popularną prośbą w polskich domach lub miejscach pracy jest prośba o „włanczanie światła”. Pomijając już niepoprawność włączenia światła, co może być uznane za skrót myślowy, poprawne sformułowanie powinni brzmieć „włącz lampę”, gdyż to sprzęty można włączać. Włączać, ale nie włanczać. Pomimo powszechności jest to jedna z bardziej niepoprawnych form, jakie znajdują się we współczesnym języku polskim i z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy lub bagatelizuje, uznając, że skoro są w stanie zapisać ją dobrze, nie ma znaczenia, jak ją wypowiedzą. Jednak jest to istotne i warto o tym pamiętać, tak jak o tym, że włącza się lampę włącznikiem, a nie włancznikiem.

 • Pleonazm

  Pojawiają się w języku tak często, że nie zwraca się na nie uwagi – pleonazmy dotyczą sformułowań niepoprawnych, w których jedna część wypowiedzi oznacza to samo co druga. Do najczęściej spotykanych należą: „cofnąć się do tyłu”, „tylko i wyłącznie”, „fakty autentyczne”, „okres czasu”, „w dniu dzisiejszym”. Jest to tak zwane „masło maślane”, ponieważ do określenia tego, o co chodzi osobie, która mówi, wystarczyłoby jedno słowo, np. zamiast „tylko i wyłącznie”, z powodzeniem można użyć słowa „tylko” – i każdy będzie rozumiał, o co chodzi. Często tworzenie takich zbitek wynika z chęci rozbudowania wypowiedzi, która przez swoją długość zdaje się mówiącemu lepsza i mądrzejsza, chociaż zazwyczaj nie ma to ze sobą nic wspólnego.