Jak się przygotować do egzaminu ustnego?
Jak się przygotować do egzaminu ustnego?
Zazwyczaj podczas sesji czekają nas pisemne egzaminy i kolokwia, ale czasem zdarza się tak, zwłaszcza na mniej obleganych kierunkach, że wykładowca postanowi przeprowadzić egzamin ustny. Zdania, jak zawsze, są podzielone, niektórzy twierdzą, że taki egzamin jest łatwiej zdać niż pisemny, a inni, że jest to najtrudniejsza przeprawa na studiach. Tak czy inaczej, egzamin ustny to sytuacja dla studenta stresująca, dlatego warto wiedzieć, jak się do niego odpowiednio przygotować i pomyślnie go zdać. Skorzystaj z poniższych porad i ciesz się pozytywną oceną w indeksie.
Uczęszczaj na wykłady
Pierwsza i bardzo ważna zasada: jeśli wiesz, że u danego wykładowcy będziesz miał egzamin ustny, nie opuszczaj jego wykładów. Egzaminatorzy łagodniej traktują studentów, których widywali przez cały semestr.
Odpowiednie przygotowanie
Do egzaminu ustnego trzeba inaczej się przygotować, niż do pisemnego, a to z racji krótszego czasu na zastanowienie. Niektórzy egzaminatorzy zadają pytanie i dają kilka minut na ułożenie myśli, inni zaś traktują egzamin jako formę rozmowy ze studentem. Dlatego kiedy będziesz się uczuł do tego poważnego testu, spisz wszystkie pytania, które ci przyjdą do głowy, a potem na głos na nie odpowiadaj. Możesz również poprosić o pomoc kolegę i uczcie się razem, zadając sobie nawzajem pytania.
Strój
Na każdy egzamin powinieneś ubrać się raczej elegancko, ale w przypadku egzaminu ustnego jest to bardzo ważne. Garsonka czy garnitur na pewno zrobią lepsze wrażenie niż dżinsy i kolorowa koszulka. Jeśli to egzamin w sesji letniej i jest gorąco, miej przynajmniej zakryte ramiona i palce stóp.
Przyjdź wcześniej
Kolejność na egzaminie ustnym jest zazwyczaj ustalana alfabetycznie albo poprzez wpisanie swojego nazwiska przy odpowiedniej dacie i godzinie. Jeśli przypuśćmy zapisałeś się na godzinę 13.00, przyjdź nieco wcześniej. Ktoś z kolejki może wypaść albo pójdzie mu słabo i wyjdzie z gabinetu egzaminatora po 5 minutach, a wtedy okaże się, że możesz wejść o 12.40. Wykładowcy nie lubią czekać. Z drugiej strony, nie przychodź dwie godziny wcześniej, ponieważ będziesz się tylko niepotrzebnie stresował. Prawdopodobieństwo, że trafisz na to samo pytanie co kolega, który wchodził godzinę przed tobą, jest małe, a poza tym i tak nie zdążysz się już niczego nauczyć.
W gabinecie
Do gabinetu wykładowcy wejdź pewnie i z uśmiechem. Kiedy usłyszysz pytanie i będziesz miał pustkę w głowie, poproś o czas, abyś mógł się uspokoić i zastanowić, a na pewno po chwili sobie coś przypomnisz. Staraj się nie lać wody – egzaminatorzy naprawdę widzą, kiedy ktoś plecie, co mu ślina na język przyniesie. Jeśli nie znasz odpowiedzi albo wiesz niewiele, powiedz tyle, ile pamiętasz z książek i wykładów. Gadanie bzdur jak najęty na pewno ci nie pomoże.Jeśli wiesz, że egzaminator jest drażliwy w pewnych kwestiach, staraj się ich nie poruszać. Obrona własnego zdania jest ważna, ale na egzaminie liczy się przede wszystkim to, jak wypadniesz przed wykładowcą.