Zakumaj.pl

Co ciekawego można zobaczyć w Wiedniu?

Co ciekawego można zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych stolic w Europie. Chociaż obecnie o Austrii słyszy się niewiele, kiedyś miała ogromne znaczenie dla polityki i gospodarki całego kontynentu, a Wiedeń stanowił centrum dla wielu najważniejszych spraw. Obecnie jest przede wszystkim miejscem, które warto odwiedzić, nawet na jeden dzień.

 • Wiener Prater

  Wiener Prater

  Zwiedzanie parków lub odpoczynek od zwiedzania ulic i budynków to sama przyjemność. Takiemu relaksowi służy właśnie słynny Wiener Prater. Funkcjonuje on między Dunajem a kanałem Dunajskim. W XVIII wieku znajdowały się na jego miejscu cesarskie tereny łowieckie. Znajdują się tutaj pełne uroku, szerokie aleje otoczone drzewami, które pięknie wyglądają w czasie kolorowej jesieni, trawniki, na których można wypoczywać, a także słynny diabelski młyn, z którego można obserwować panoramę miasta i najbliższą okolicę. Dodatkową atrakcją jest kolejka górska. Park jest zamykany i otwierany. Otwarcie następuje o 10 rano, a zamknięcie o północy.

 • Morowa kolumna

  Ciekawy, chociaż smutny pomnik znajdujący się w Wiedniu. Kolumna morowa została wybudowana w XVII wieku, na pamiątkę ocalenia od epidemii dżumy. Co prawda wiele osób zmarło w wyniku choroby, jednak część ocalała, a w miejscu, w którym grzebano zwłoki zmarłych na straszną chorobę ludzi, wystawiono najpierw drewniany, a następnie murowany pomnik, który można oglądać do dnia dzisiejszego. Całość jest bardzo ozdobna, pełna aniołów i aniołków, co podkreśla jej barokowy styl oraz wyróżnia ją na tle innych budynków na ulicy.

 • Pałac Schönbrunn

  Pałac Schönbrunn

  Pałac wzniesiony za cesarza Leopolda I, chociaż jego kształt i kolor to wynik działania i panowania w nim cesarzowej Marii Teresy. Chociaż pałac jest stosunkowo młody w porównaniu z długością trwania Habsburgów, jest jedną z budowli, która najbardziej kojarzy się z tą rodziną, panującą niegdyś w licznych krajach europejskich. Pałac robi imponujące wrażenie.  Ogromny, długi budynek pełen okien już od pierwszej chwili budzi podziw. Wewnątrz wrażenie zbytku, przepychu i panowania wielkiej dynastii dodatkowo się powiększa. Można oglądać tu zarówno skromne pokoje Franciszka Józefa, jak i bogato urządzone pokoje reprezentacyjne. Pobyt w Wiedniu bez zobaczenia pałacu w Schönbrunn jest pobytem niepełnym.

 • Hofburg

  Hofburg

  Pomimo tego, że pałac w Schönbrunn jest kojarzony z Habsburgami, istnieje w Wiedniu ich ważniejsza rodowa siedziba, którą jest pałac Hofburg. Był on siedzibą rodu od XIII wieku do 1916 roku, kiedy to Habsburgowie stracili ostatecznie panowanie nad Austrią. Ze względu na to jest miejscem, które warto zobaczyć i zwiedzić również od środka, ponieważ jest to namacalny dowód na dawną potęgę Austrii oraz możliwość dotknięcia jej historii, wyczuwalnej w pałacu jak w żadnym innym miejscu. Ciekawostką jest, że każdego roku, właśnie w tym miejscu organizowany jest bal cesarski, na pamiątkę balów, które organizowała słynna cesarzowa Elżbieta, zwana Sissi, wraz z mężem.