Zakumaj.pl

Wodze pomocnicze – co trzeba o nich wiedzieć?

Wodze pomocnicze – co trzeba o nich wiedzieć?

Wodze, połączone z wędzidłem, służą do przekazywania koniowi przez jeźdźca sygnałów. Wodze pomocnicze umożliwiają zwiększenie kontroli nad koniem i korygowanie jego postawy. Wodzy pomocniczych należy używać właściwie, odpowiednio dobierając rodzaj wodzy dla danego konia i zadania. Nie należy stosować tylko jednego rodzaju wodzy przez dłuższy czas w różnych okolicznościach. Trzeba też pamiętać, że niewłaściwa postawa konia może być skutkiem błędów popełnianych przez jeźdźca, a wtedy wodze pomocnicze nie rozwiążą problemu. Używanie różnych pomocy może w takim przypadku spowodować, że koń stanie się płochliwy i nerwowy i mogą wykształcić się u niego złe nawyki.

 • Chambon

  Chambon

  Ten rodzaj wodzy pomocniczych jest bardzo przydatny podczas pracy z koniem, zwłaszcza młodym, na lonży. Wodza działa wtedy, gdy koń podnosi głowę. Dzięki temu ustawienie szyi jest poprawne i zostają wzmocnione mięśnie grzbietu, a koń porusza się w równym tempie. Ulepszona wersja wodzy typu chambon to gogue.

 • Wypinacze

  Wypinacze to wodze pomocnicze bardzo przydatne w czasie pracy z koniem na lonży. Są stosowane także przy woltyżerce. Skłaniają konia do trzymania głowy i szyi w odpowiedniej pozycji. Wodze te są także doskonałą pomocą dla początkujących jeźdźców, którzy mają problemy z utrzymaniem równowagi.

 • Wytok

  Wytok powstrzymuje konia przed zadzieraniem głowy tak wysoko, że jeździec traci kontakt z wędzidłem. Gdy pozycja konia jest prawidłowa, wytok na niego nie działa. Dlatego można tę pomoc stosować przez dłuższy czas. Wytok może być bardzo pomocny w czasie skoków, chroniąc jeźdźca przed uderzeniem w końską szyję.

 • Wodza Kohlera

  Wodza Kohlera działa tylko wtedy, gdy koń za bardzo unosi albo opuszcza głowę. Gdy postawa konia jest prawidłowa, wodza na niego nie działa.

 • Czarna wodza

  Czarna wodza działa silnie na pysk, grzbiet, szyję i potylicę konia i powoduje, że trzyma on głowę w pozycji obniżonej. Stosowanie tej pomocy wymaga dużego doświadczenia, gdyż niewłaściwie użyta może koniowi zrobić krzywdę. Jeśli nadużywa się czarnej wodzy, koń może stać się nieposłuszny i traci zaufanie do jeźdźca.

 • Wodze pessoa

  Wodze pessoa

  Mogą być stosowane wyłącznie przez doświadczone osoby, gdyż używając ich, można koniowi zrobić krzywdę. Powodują, że w momencie cofnięcia przez konia tylnej nogi pojawia się nacisk na wędzidło. Jeśli będzie się to za często powtarzać, koń przestanie na wędzidło reagować i nie będzie słuchał jeźdźca.